Xiaomi çip üretimi konusunda ciddi adımlar atıyor!

Xiaomi gelirlerinde düşüş yaşandığını bildirdi

Bir dönem kendi çipini üreten ve hatta bu çipi kullanan Xiaomi, oyuna tekrardan geri dönüyor. Çinli üreticinin şimdiki hedefi ise uygun bir fiyat skalasında yer alan 5G destekli yonga seti üretmek. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Xiaomi çip üretimi konusunda ciddi adımlar atıyor! Mevcut düzende çip pazarında faaliyet gösteren pek çok isim bulunuyor. Samsung, Apple, Qualcomm, Huawei ve MediaTek mobil pazardaki çip geliştirmelerini sağlayan firmalar olarak başı çekiyor. Üretim tarafına baktığımızda ise genel yükün Tayvanlı TSMC’nin omuzlarında olduğunu görüyoruz.

Fakat son dönemde yaşanan çip sorunundan ötürü pek çok firma radikal kararlar almak durumunda kaldı. Bu firmalardan sonuncusu ise Xiaomi oldu.

Xiaomi gelirlerinde düşüş yaşandığını bildirdi

Hatırlanacağı üzere Xiaomi 2017 ve 2018 yıllarında da kendi çipini üretebilmek adına önemli adımlar atmıştı. Hatta ortaya Surge S1 adında giriş seviyesi bir çip de çıkmıştı. Fakat bu serinin devamı gelmedi.

xiaomi 13 pro 2

Xiaomi çip üretimi konusunda ciddi adımlar atıyor!

Şimdi ise sızdırılan son bilgilere göre Xiaomi bir kez daha kendi çipini üretmek için kolları sıvamış durumda. ABD ile yaşanan gerilim, çip sektöründeki sıkıntı ve Qualcomm’un fiyat tarafında şartları zorlaması, Xiaomi’nin radikal kararlar almasına zemin hazırladı.

Xiaomi Redmi K60

Çip tarafı için önemli bir yatırım bütçesi ayıran Çinli üretici 2024 yani önümüzdeki yıl içerisinde 5G destekli ilk çipini kullanıma sunmayı planlıyor. Bu çipin orta segmente hitap eden 8nm’lik bir yapıya sahip olması da beklentiler arasında. Elbette tüm bunların şimdilik bir söylenti olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Steam kullanıcıları şok üstüne şok yaşıyor!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir