Ana SayfaGenelApple, Huawei ve Qualcomm 2019 için TSMC'ye güveniyor

Apple, Huawei ve Qualcomm 2019 için TSMC’ye güveniyor

Yonga seti geliştirme konusunda dünyanın önde gelen üç firması Apple, Huawei ve Qualcomm, seri üretimler konusunda TSMC’ye bel bağlamış durumdalar.

2019 akıllı telefon üreticileri açısından önemli bir yıl olacak. Özellikle üst segment modellerde 7nm üretim süreciyle geliştirilmiş yonga setlerine geçiş yaşanacağı için akıllı telefonlar PC’ler ile yarışacak konuma gelecekler.

Hali hazırda 7nm üretim süreciyle geliştirilmiş olan iki yonga seti bulunuyor. Apple tarafından geliştirilen A12 Bionic ve Huawei imzası taşıyan Kirin 980. Fakat önümüzdeki yıl bunlara Qualcomm’un yeni nesil 8XX yonga seti de katılmış olacak. Yani 2019’da global pazarda satışa sunulmuş olan amiral gemisi modellerinin yüzde 90’a yakını 7nm’lik yonga setlerinden güç alıyor olacak.

Akıllı telefon pazarının geleceği TSMC’nin ellerinde

Peki bu kadar talep hangi üretici tarafından karşılanacak? Malum, gerek Apple, gerek Huawei, gerekse de Qualcomm geliştirici pozisyonunda bulunuyorlar. Yani bu şirketlerin yonga setlerinin seri üretimi konusunda önemli eksiklikleri var.

Çiplerin seri üretimi konusunda en gelişmiş imkanlara sahip olan firma ise TSMC. Şirket tarafından  yapılan açıklamada, önümüzdeki yıl Apple, Huawei ve Qualcomm ile 7nm’lik çip üretimi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtilmiş. Bu da önümüzdeki sene satışa sunulacak olan üst segment modellerin büyük bir çoğunluğunda TSMC imzasının bulunacağı anlamına geliyor.

Şunu da dip not olarak belirtelim. Tayvan merkezli şirket, çip üretimi konusunda dünyanın bir numarası konumunda yer alıyor. Dolayısıyla tüm akıllı telefon sektörünün TSMC’ye bel bağlaması pek de sürpriz sayılmaz.

Katlanabilir tasarıma sahip Samsung W2019 böyle görünecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting