Twitter spam hesaplar yüzünden elde kaldı

Elon Musk ekonomi

Twitter’ın geçtiğimiz günlerde sahte veya spam hesapların 226 milyon günlük aktif kullanıcısının %5’inden daha azını oluşturduğunu bildirmesinin ardından Elon Musk, Twitter’ı satın alma anlaşmasının “geçici olarak askıya alındığını” söyledi.

Twitter spam hesaplar yüzünden elde kaldı. Twitter’ı 44 milyar dolara satın almayı teklif eden Tesla CEO’su, Twitter’ın paylaştığı verilerle ilgili 2 Mayıs Reuters haberinin bağlantısını tweetleyerek ve şirketin hesaplamalarını görmek istediğini söyledi.

Twitter spam hesaplar

Musk attığı tweette, “Twitter anlaşması, spam/sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların %5’inden daha azını temsil ettiği hesapladığını destekleyen ayrıntılar teyit edilene kadar geçici olarak askıya alındı” dedi. Bununla birlikte, takip eden bir başka tweettte, Twitter’ın sayıları hakkında tatmin edici bilgiler sağladıktan sonra anlaşmanın devam edeceğini öne sürerek “hala [satın almaya] bağlı olduğunu” ekledi.

Twitter spam hesaplar yüzünden elde kaldı

Twitter spam hesaplar

Twitter’ın hisse fiyatı, Musk’ın satın almayı bekletme haberleriyle %20 kadar düşerken, Tesla  hisseleri bu tweetin ardından %6 artış gösterdi.

Twitter spam hesaplar yüzünden elde kaldı

Twitter geçmişte de matematikle ilgili sorunlar yaşadı. Birkaç hafta önce yayınlanan bir kazanç raporunda, günlük kullanıcılarını üç yıl boyunca fazla sayıldığı ortaya çıkmıştı. Şirket, teknik bir hatanın, tek bir kullanıcıya bağlı olmalarına rağmen birden fazla hesabı etkin saymasına neden olduğunu ve bunun da kullanıcı sayılarının her çeyrekte 1,9 milyona kadar yanlış sayılmasına neden olduğunu söyledi.

Twitter spam hesaplar

Anlaşmayı beklemeye almak, Musk‘ın sosyal medya ağını ele geçirme girişimini hızını kesen son bir kasis olarak görülüyor.  Şirket, Nisan ayı sonunda satın almayı kabul etmeden önce, devralmayı önlemek için başlangıçta sözde “zehir hapı” önlemini açıklamıştı.

AB internet yayıncılığı için yeni kurallar getiriyor