Ana Sayfa Genel Türkiye insanlı uzay yolculuğu yapabilecek mi? Yeni açıklamalar var

Türkiye insanlı uzay yolculuğu yapabilecek mi? Yeni açıklamalar var

Türkiye insanlı uzay yolculuğu uzun bir süredir tartışma konusuydu. Özellikle Uzay Ajansı’nın ne tür açıklamalar yapacağı merak ediliyordu.

Sınırlı sayıda ülke tarafından gerçekleştirilse bile Türkiye insanlı uzay yolculuğu için ısrar etmeye devam ediyor. Ülkenin şu an için teknolojisiyle kaynakları ne yazık ki böyle bir çalışma yapmak için yeterli değil. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı tarafından da bu dile getirildi. Ancak onların planları biraz daha farklı.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım tarafından yapılan bazı açıklamalar yol haritasını ortaya koydu. Buna göre ilk olarak 2023 yılında Ay yüzeyine sert bir iniş gerçekleştirilecek. 2028 yılında ise Türkiye’den ilk astronot ay yüzeyine ayak basacak. Ancak her şey bununla sınırlı değil.

Türkiye Uzay Ajansı çıtayı yükseltmeye çalışıyor

Türkiye’de önemli tartışmalara neden olan Uzay Ajansı, çıtayı yükseltmeye karar verdi. Buna göre ajansın başkanı tarafından 2028 yılında Ay yüzeyine ayak basmakla kalınmayacağı ifade edildi. Yapılacak uzay çalışmaları konusunda ülkenin ilk sıralarda yer alacağını söyledi.

Türkiye insanlı uzay yolculuğu
Mevcut durumda uzaya insanlı araç gönderebilen sadece 3 ülke var. Bu ülkelerin uzay çalışmalarına bakıldığında çok uzun yıllardan beri bu işi yaptıkları görülüyor. Mesela Rusya eski komünist dönemden beri uzay çalışmalarını devam ettiriyor. ABD ise yine aynı şekilde NASA üzerinden köklü bir şekilde çalışmalar yapıyor. Türkiye ise ne yazık ki bu yarışta bir miktar geç kaldı.

Milli Uzay Programı hedefleri ne olacak?

Uzay Ajansı ilk 10 yıldan sonra Ay yüzeyinde bazı bilimsel deneylere başlanacağını da söyledi. Ortaya konulan hedefler için yaklaşık olarak 20 yıl verildi. Peki sizce Türkiye uzay Ajansı gerçekten de hedeflerine ulaşabilecek mi? Tahminlerinizi Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting