Ana Sayfa Genel Türkiye Uzay Ajansı Ay yolculuğu için yeni detaylar paylaştı

Türkiye Uzay Ajansı Ay yolculuğu için yeni detaylar paylaştı

Son günlerde hakkında çok fazla konuşulan Türkiye Uzay Ajansı Ay yolculuğu için bazı detaylar verdi. Hadi gelin konuyla alakalı bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Türkiye Uzay Ajansı Ay yolculuğu konusunda bazı açıklamalar yaptı. Ajansın başkanı olan Serdar Hüseyin Yıldırım bazı ilginç detaylar verdi. Buna göre Türkiye’nin ilk astronotunun fiziksel ve psikolojik olarak güçlü olması gerektiğini söyledi. Aksi halde 2023 vizyonu tehlikeye düşebilir.

Hatırlayacağınız üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, uzaya gidecek olan kişinin bir kadın olma ihtimali olduğundan bahsetti. Böylece ortaya Ay yolculuğu için seçilecek kişinin bir kadın ve aynı zamanda hem fiziksel hem de psikolojik olarak güçlü olacağı sonucu ortaya çıktı.

Türkiye ne zaman Ay yüzeyine ayak basacak?

2023 yılında yerli uzay aracının Ay yüzeyine ineceği tahmin ediliyor. Üretilecek olan bu araç yüzde 100 yerli ve milli olacak. Buraya gidecek olan uzay aracının Ay yüzeyine sadece bayrak dikme misyonu olacak.

Dünyanın uydusuna gönderilecek olan diğer uzay aracı ise yine aynı şekilde insansız modelleme ile kurulacak. Onun ise 2028 yılında fırlatılması planlanıyor. Yani görünüşe göre 2 farklı uzay aracı gönderilecek ki bunlardan bir tanesi 2023 yılında diğeri ise 2028 yılında Ay yüzeyine ulaşacak.

Tüm bu çalışmalara ve özellikle roket motoru yapımına birçok kurum ve kuruluş katılacak. Roket motoru için ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE ve DeltaV büyük katkı sunacak. Uzay Ajansı’nın en büyük hedeflerinden birisi de 10 yıl içerisinde Türkiye’den bir vatandaşı uzaya gönderebilmek.

Milli Uzay Programı hedefleri ne olacak?

Peki siz bu proje ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting