Ana Sayfa Genel Topivac Teknolojisi ile Sağlık Sektöründe Devrim

Topivac Teknolojisi ile Sağlık Sektöründe Devrim

Teknolojinin Türkçesini yazmaya devam ediyoruz. Bugünde sağlık sektöründe Türk bilim insanlarının yaptığı bir yeniliği yazmak istiyorum.

Sağlık sektöründe ki gelişmeler çok önemlidir. Çünkü bu alanda dışa bağımlılık çok fazladır. Gerçi yetkililer bu durumun farkındalar ve geçenlerde sağlık bakanlığı ve bilim,teknoloji ve sanayi bakanlığı tarafından yapılan anlaşmada bu durumla alakalı yol haritası belirlendi. Bundan sonra bekleyip görmek kalıyor. Çalışmalarla bu alanda ki teknolojik atılımlar ve yenilikler bizleri bir adım daha öne çıkaracaktır.

photo_19032013131923_4050

Gelelim Topivac teknolojisine… 3. Ve 4. Derece yanıkları, yaraları yüzde 30 daha erken iyileştiren ve deforme olan cildi tamir ederek hücreleri yenileyen bu alet sayesinde, derin yanıklar ve yaralardan sebep olan izler de tarih olacaktır. Böylece yanıklardan dolayı kalan izlerin estetik ameliyatı ile giderilmesi külfetine de gerek kalmayacaktır. Bu da tasarruf sağlayacaktır. Bu alet hızlı iyileştirme işini şu özelliği sayesinde gerçekleştiriyor. Elektrostimülasyon  sistemine sahip olan topivac, cilt ve cilt altı dokuların ve derinde bulunan kasların yüksek elektriksel frekansa maruz kalması ile iyileşme hızlı gerçekleşiyor.

Yani Topivac cihazı, yüksek miktarda oksijen sağlayarak, yaraları onarıyor. Bu işlemi homojen bir şekilde yani doğal yolla yapıyor. Bu sayede yaraların üzerinde bulunan irin, ölü deri, bakteri gibi zararlı maddeleri dezenfekte ediyor. Yara üzerinde sağlıklı dokuların gelişmesini sağlıyor. Yaralı bölge veya yanık bölge daha hızlı ve hasar bırakmayacak şekilde onarılıyor. Cihazın geliştirilmesi için TÜBİTAK desteklerinden faydalanıldı. Yaklaşık olarak cihazın geliştirilmesi için projeye 150 bin lira destek verildi. Bilim insanlarımıza destek verildiği takdirde üretebilen yetenekli insanlarımızın olduğunu görüyoruz. Topivac cihazı da Ostimli sanayiciler tarafından yapılan Ar-Ge faliyetleri neticesinde alınan güzel bir sonuçtur. Patenti alınan cihaz, satışa sunuldu ve dünya piyasasına çıkmayı bekliyor.

Geçenlerde sağlık sektörüne dair olan bir yeniliği daha yazmıştık. 30 saniye içerisinde kanamayı durduran yara bandı Türk bilim insanları tarafından geliştirilmişti. Bu teknoloji sayesinde travmalardan ölenlerin sayısı azalacaktı. Topivac cihazı da, derin yaraların enfeksiyon riskini azaltarak, sonuçların istenmeyen yönlere kaymasını engelleyecek bir cihazdır. Bu iki yenilikte sağlık sektöründe devrim niteliğinde bir çalışmadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting