Ana Sayfa Genel 30 Saniye’de Kanamayı Önleyen Yara Bandı Geliştirildi

30 Saniye’de Kanamayı Önleyen Yara Bandı Geliştirildi

Sağlık alanında ki teknolojik yenilikler daha ehemmiyet arz etmektedir. Çünkü insan hayatına doğrudan faydalı olan değişimlerdir. Bir canın daha kurtulmasına, bir hastalığın daha ölüm nedeni olmaktan çıkarılmasına sebep olmak gibi bir hayrı, hangi teknolojik yenilikler sağlaya bilir ki?

Biz de sağlık sektöründe ki yeniliklerden haberdar olmak, nasiplenmek ve hayatımız için önemli olan teknolojik imkan ve yenilikleri yazmaya ara ara çalışacağız. Bugün de Teknokent kuruluşuna sahip olan Hacettepe Üniversitesi tarafından geliştirilen yara bandına değineceğiz. Bu yara bandının özelliği ağır kanamaları dahi 30 saniyelik bir süre içerisinde durdurmasıdır. Antiseptik özellikle üretilmiş bu yara bandının geliştiricisi Türk Bilim Adamı Prof. Dr. Mevlüt Ertan isminde Hacettepe Üniversitesinde görevli profesördür. Bu geliştirilen yara bandı sayesinde ev yaralanmalarında, özellikle de ülkemizde yoğun yaşanan trafik kazaları yaralanmalarında ve terör olaylarında yaralanan askerlerde, kan kaybından dolayı ölme riski azalacaktır. Prof. Ertan, geliştirdiği ürünle alakalı da, diğer yara bandı ürünlerinden daha etkili bir ürün geliştirdiklerini ve yüzde yüz yerli ürün olduğunu söyledi. Bu tabi bizleri mutlu ediyor. Biliyorsunuz ki Türkiye, sağlık sektörü alanında dışa bağımlı bir yapıya sahiptir. Ağır teknolojik imkanlarla geliştirilen ilaçların hepsi ithal edilirken, hafif ilaçlar ihraç edilmektedir. Bu durum diğer sahalarda gelişen Türkiye’ye yakışmamaktadır. Bu nedenle sağlık alanında da yerlileşme adına teknolojik tasarımların geliştirilmesi çalışmaları, geçtiğimiz günlerde ilgili kurumlarca yapılan antlaşmalarla başlamış oldu. Böylece dışa bağımlılık azalacaktır. Sağlık sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı olan, yüzde 16 gibi düşük rakamlar, yükselerek ülkemize değer katacaktır. Neyse dersimiz ekonomi değil ama teknolojik yeniliklerin faydaları arasında olduğundan ufak bir değinme gerekli olur diye düşündüm.

246201312050010849844_2

Bu yara bandının diğer ürünlerden farkını izah edelim. Kanamalı yaralanmalarda kullanılan geleneksel tekniklerde kanın emilmesi ve yaralı alana baskı uygulanması söz konusu oluyordu. Ancak kanın pıhtılaşması ve durdurulması açısından desteklenen bir durum yoktu. Bu yara bandı kanamanın durmasını destekleyen yapıya sahiptir. Kanın anında pıhtılaşmasını ve durmasını sağlamaktadır. Bu ne demek peki? Travmayla gelen ölüm, yaralıya anında müdahale edilip, kanamanın durdurulması halinde daha düşük bir risk olacaktır. Bu yara bandı da bunu sağlıyor. 30 saniye içerisinde kanamayı durduruyor. Bu da, travmayla gelen ölümlerin azalması anlamına geliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting