Ana SayfaGenelTofaş araba üretimini azaltacak mı?

Tofaş araba üretimini azaltacak mı?

Otomotiv sektörünün büyük darbe alması ile birlikte Tofaş araba üretimini azaltıp azaltmayaçağı hakkında açıklamalar yapmaya devam ediyor. İşte Otomotiv sektörünü yakından ilgilendiren haberimizin detayları.

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş., uzun bir süredir ne açıklama yapacağı merakla beklenen kuruluşlar içerisinde yer alıyordu. Türkiye’de özellikle bazı otomotiv teşviklerinin düşmesi ile birlikte otomobil alımlarında daha büyük düşüşler yaşanmaya başladı.

Tofaş araba üretimini ne seviyede tutacak?

Şirket yaptığı açıklamada, “Basın yayın organlarında şirketimizin çalışma sürelerini ve üretim adetlerini önemli ölçüde azaltacağı yönünde haberler çıkmıştır. Planlanan mevcut üretim takvimimize göre yıl sonu üretim beklentimiz, Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliği hükümleri çerçevesinde 31 Temmuz 2019’da faaliyet raporumuzda paylaşılan 2019 yılına ilişkin beklentilere paralel olup, tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte herhangi bir gelişme bulunmamaktadır.” ifadelerine yer verdi.

arac uretim oranlari

Tofaş yurt içinde 65.000 civarında araç satmayı düşünürken yurtdışında ise 200000 dolaylarında araç satışı gerçekleştirecek. Her ne kadar kuruluş otomotiv sektöründe üretim yapmaya devam edeceklerini ifade etseler bile yine de ağır ekonomik koşullardan da bahsetmeden geçmediler.

Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse Tofaş’ın bu yıl da üretime devam edeceğini ancak ilerleyen yıllarda durumun daha da kötüleşmesi ile birlikte farklı kararlar alabileceği söylenebilir. Peki sizce otomotiv sektörünün girdiği bu darboğazdan kurtulmak için ne tür önlemler alınabilir? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Otomotiv üretimi Türkiye’de düşüşe geçti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting