Otomotiv üretimi Türkiye’de düşüşe geçti

Son dönemlerde birçok alanda üretim aksamaları ortaya çıkıyor ve otomotiv üretimi de bu konuda en büyük sorunu yaşayanlar arasında. Otomotiv Sanayi Derneği, 2019 yılı birinci yarısı ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu. İşte otomotiv sektörünü yakından ilgilendiren haberimizin detayları.

Otomotiv Sanayi Derneği’ne göre toplam üretim önceki yılın aynı dönemine göre %13 oranında düşüş gösterdi. Otomobil üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre %12 oranında azaldı. Toplam üretim 735.062 oldu. Toplam otomobil üretimi ise 492.700 sayısını bulmayı başardı.

Otomotiv üretimi ile birlikte pazar daralması yaşandı

Otomotiv ile ilgili üretim önemli bir daralma yaşarken aynı zamanda pazar payında da belirgin bir gerileme ortaya çıktı. Otomobil pazarı %43 oranında gerileme gösterdi. Bu yıl ayrıca 156.378 adet otomobil satışı gerçekleşti.

Elbette üretim alanındaki daralma sadece otomobil ile sınırlı kalmadı. Aynı zamanda ticari araçlarda da %15 oranında bir üretim azalması ortaya çıktı.

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre 2019 yılında otomotiv ihracatı %9 miktarında daralırken, otomobil ihracatı ise %8 oranında azalma gösterdi. Tüm bu tablolar bizlere otomotiv ile ilgili daralmanın geniş bir alana yayıldığını gösteriyor. Her ne kadar vergi indirimleri yapılsa bile, yine de otomotiv sektöründeki gerileme durdurulamıyor. Peki sizce de otomotiv ile ilgili gelişmeler olumsuz yönde devam edecek mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Fransız otomotiv devinden sürpriz açıklama! Renault Clio IV üretimi devam edecek!

1 YORUM

  1. Dolar 7.2 leri görünce zam yapan ve peşinden ikinci el piyasasında da ciddi zamma neden olan otomotivciler hala fiyatları 7.2 dolar seviyesinde tutuyorlar dolar şuan 5.65 olduğu düşünülürse vergi indirimi ile birlikte otomotivcilerinde kallavi zamlarını geri çekmeleri gerekli. Ha ayrıca şöyle bir hilede yapıyorlar diyelim devlet bankaları taşıt kredisini aşağı çeksin 2 lerden 1.5lere 100binliralık araba hemen 120bin lira oluyor vatandaş az failze araba alacam derken aradaki farkı otomotivci kapıyor vatandaş hatta daha fazla para ödüyor. Devlet ÖTV indirimi yapıyor 100bin liralık araba 85bin olması lazım onlar 95ine indiriyor vergi, indirimi veya yüksek faizlerden çok otomotivcilerin vatandaşı öpme gayreti sektörü bu duruma sürüklüyor. Bakıyorsun 35bin liralık 2. el araç 60bin lira. Şu konjektürde ne araba alınır ne ev bu kafalar değişmedikçe.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin