Ana SayfaGenel7 bin TL'lik araç 70 bin TL oldu imkansızı başardılar

7 bin TL’lik araç 70 bin TL oldu imkansızı başardılar

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ta yaşayan bir vatandaş, “7 bin TL’lik araç 70 bin TL oldu” haberlerinin çıkmasının kaynağıydı. Peki o bunu nasıl başardı?

Muhtemelen bu haberin başlığını ilk gördüğünüzde artan kur fiyatları nedeniyle bir süre beklediğini ve “7 bin TL’lik araç 70 bin TL oldu” haberlerinin çıkmasına neden olduğunu düşündünüz. Hem vergilerin hem de kur fiyatlarının etkisi ile aşırı bir artış gözlenen otomotiv dünyası bu kadar büyük bir farka sahip değil.

Burada aracın 63.000 TL fazladan değer kazanmasının nedeni, tamamen modifiye ile alakalı. Bu adam hurdadan 7 bin TL değerinde Tofaş aldı ve hikaye bundan sonra başladı.

İşte 7 bin TL’lik aracın değişimi

Araç fiyatlarında meydana gelen aşırı artışlar nedeniyle, sürücüler yeni araç almakta çok zorlanıyor. Bu durum eskiye olan rağbeti giderek daha fazla artırıyor. Eski model araçları almak isteyenler bazen hobi için bunu yaparken bazen de bütçelerinin düşüklüğünden dolayı mecbur kalabiliyor.

7 bin TL'lik araç 70 bin TL

Kahramanmaraş’ta yaşanan durum ise başka bir nedenden kaynaklanıyor. Hikayede; Mehmet Özkan isimli bir vatandaş, hurdadan 7 bin TL değerinde Tofaş alıyor ve hemen ardından onu modifiye etmeye başlıyor. Yaptığı çalışmalar sonucunda aracın üst kısmını açılır kapanır hale getirdi.

Bu sayede adeta lüks bir araç gibi kullanımını gerçekleştirdi. Bu hurda araç Fehmi çiçek isimli bir vatandaş tarafından 70.000 TL’ye satın alındı. Yani 7 bin TL’ye alınan araç 70 bin TL’ye satılarak 63.000 TL kar bıraktı. Peki siz olsaydınız modifiye edilmiş bu aracı böyle bir fiyata alır mıydınız? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

8 YORUMLAR

 1. bu araca 70.000 TL veren insanlar yüzünden piyasa düşmüyor bu haberi okuyan insanlar hemen araçlarına üç beş kuruş elindeki kadar masraf yapıp daha sonra belki bize de düşer mantığıyla araçları ilanlara uçuk fiyat yazıyorlar vatandaş ne yapsın haliyle araç alamıyorlar, etmeyin; değerinden fazlası haramdır unutmayın.

  70.000 TL buna vereceğine madem o kadar paran vardı al sende bi hurda 70.000 TL’ni eşit bir şekilde aracına harca emin ol daha güzelini yaparsın.
  Modifiye bir ticaret ve yap sat işi değildir; modifiye bir zevk işidir,hevestir,hastalıktır.

 2. bazıları araçlarının yaylarını amortisörlerini kesip aracını sanki üzerine kaya düşmüş pert olmuş hissi vererek dibini de asfaltla akraba edip araçlarını mahvediyorlar.
  bu insanlar kanımca hasta ruhludurlar, amaçları dışına çıkarılan araçlara yapılan bu kadar masraf haramdır.

  • Aynen sizin gibi düşünüyorum, yere yakın arabalardan hiç hoşlanmıyorum. En ufak tümsekde altını vurur ve bir sürü masraf çıkartır. Ben yüksek arabaları severim. Ne öyle yerde sürünüyor gibi gidiyor arabalar.

  • Ustam bu kadar masraf haramdır vs diyorsun iyi güzel fakat senmi veriyorsun parasini neye göre haram benim hoşuma gidiyor 5 bin lira verip air taktiriyorum senin gitmiyordur ben bi janta 7 bin tl para veriyorum sen vermiyorsundur sonucta zevk meselesi parasinida sen vermediğine göre haram paradir muhabbetine girmenin manasi yok bence.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU