TikTok bir davayla daha karşı karşıya

TikTok bir davayda daha karşı karşıya

TikTok şimdi veri güvenliği konusunda ilk devlet davasıyla karşı karşıya. Indiana Başsavcısı, TikTok’u Çin’in veri erişimi konusunda kullanıcıları yanılttığı ve çocuk güvenliğini ihlal ettiği iddiasıyla dava etti. İşte tüm detaylar.

TikTok dönem dönem farklı dava dosyaları ile gündeme geliyor ancak uygulama şimdi ciddi bir sorunla karşı karşıya. Sosyal medya hizmetinin, Çin hükümetinin teorik olarak hassas verileri elde edebileceği konusunda uyarıda bulunmayarak eyalet tüketici yasasını çiğnediği iddia ediliyor. ByteDance’ın sahibi olduğu firma ayrıca, çocuklar uyuşturucu ve seksle ilgili içeriği kolayca bulabilmesine rağmen, App Store ve Google Play’de uygulamasına “12+” yaş derecelendirmesi vererek müşterileri kandırdığı iddia ediliyor.

TikTok bir davayda daha karşı karşıya

Indiana, her ihlal için 5.000 dolara kadar para cezası istiyor. Ayrıca, eyalet Yüksek Mahkemesinden veri işlemeyle ilgili sözde aldatıcı iddialara son vermesini ve uygulamanın gençlere yönelik pazarlamasını durdurmasını istiyor. Sosyal ağ, ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşmayı defalarca reddetti ve eleştirmenleri rahatlatmak için adımlar attı. Ayrıca, ABD dışındaki verilere erişebilecek ByteDance çalışanları için “sağlam” onay süreçleri ve kontrolleri olduğunu söyledi. TikTok, bazı videolar için yaş sınırlaması da dahil olmak üzere gençlerin daha yetişkinlere yönelik içeriğe erişimini de sınırladı. Uygulamanın bu yaz geçici bir anlaşmaya imza atmasına rağmen bazı yetkililerin anlaşmanın Çin’in erişimini sınırlayacak kadar ileri gitmediğinden endişe ediliyor.

Bitcoin ayı sezonu için hazır mı? Kabus daha ne kadar sürecek?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir