TikTok blackout challenge davasıyla karşı karşıya

TikTok, yorumlarda bir 'beğenmeme' seçeneğini test ediyor

TikTok ve ana şirketi ByteDance, uygulamada gördüğü bir meydan okumaya teşebbüs ederek hayatını kaybettiği iddia edilen 10 yaşındaki bir çocuğun ölümü sebebiyle ihmalle suçlanıyor.

TikTok blackout challenge davasıyla karşı karşıya. İhmal sonucu  ölüme sebebiyet verme davasına göre, Nylah Anderson 7 Aralık’ta ABD, Pennsylvania’daki yatak odasında baygın bulundu. Çocuk hastaneye kaldırıldı ancak beş gün sonra yoğun bakımda öldü.

Nylah‘ın annesi Tawainna, kızının, insanları nefeslerini tutmaya veya bayılana kadar kendilerini boğmaya teşvik eden “blackoutchallenge”ı denediğini iddia etti. NBC News’e göre davada, Nylah’ın For You sayfasında “TikTok’un algoritmasının bir sonucu olarak” önüne çıkan meydan okuma videosunu izlediği ileri sürüldü: ”TikTok sanıklarının algoritması, “blackout challenge”ın iyi tasarlanmış olduğunu ve muhtemelen 10 yaşındaki Nylah Anderson’ın ilgisini çekeceğini belirledi ve sonuç olarak o öldü.”

TikTok blackout challenge

Tawainna düzenlediği basın toplantısında, “Bu şirketi sorumlu tutmak istiyorum” dedi. “Bu tehlikeli ‘meydan okuma’ların sona ermesinin, diğer ailelerin bizim her gün yaşadığımız kalp kırıklığını yaşamamasının zamanı geldi.”

TikTok blackout challenge

TikTok blackout challenge davasıyla karşı karşıya

Bir TikTok sözcüsü Engadget’e yaptığı açıklamada, “İnsanların TikTok dışındaki kaynaklardan öğrendiği anlaşılan bu rahatsız edici ‘meydan okuma’ platformumuza gelmeden önce yayılmıştı ve hiçbir zaman bir TikTok trendi olmadı” dedi. Trajik kayıplarından dolayı aileye en derin taziyelerimizi iletiyoruz.”

TikTok blackout challenge

Diğer birkaç çocuğun ölümü de buna benzer meydan okumalara bağlandı. Nisan 2021’de ABD, Colorado’lu 12 yaşındaki Joshua Haileyesus, 19 gün boyunca yaşam desteğine bağlı kaldıktan sonra öldü. Ailesi, meydan okumaya teşebbüs ettiğini iddia etti. Geçen yıl İtalya, meydan okumayı üstlendiği iddia edilen bir kızın ölümünden sonra yaşlarını doğrulayamayan kullanıcılar için TikTok‘u geçici olarak engelledi.

Mart ayında, bir grup başsavcının TikTok’u uygulamasının çocuklara verebileceği olası zararlar ve “TikTok‘un bu zararlar hakkında ne bildiği” konusunda araştırma yaptığı ortaya çıktı.

Yeni Dead Space oyunu 2023’te geliyor