TikTok yasağı yasası bu Eylül ayında mahkemede tartışılacak

TikTok yasağı yasası bu Eylül ayında mahkemede tartışılacak

TikTok, uygulamanın Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmasına yol açabilecek bir yasayı durdurmak amacıyla bu sonbaharda Adalet Bakanlığı ile karşı karşıya gelecek. İşte tüm detaylar.

ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, ByteDance’in uygulamayı satmasını veya yasaklanmayla karşı karşıya kalmasını gerektiren bir yasaya itiraz eden iki davada sözlü tartışmalar için Eylül tarihini belirledi. TikTok bu ayın başlarında yasanın anayasaya aykırı olduğunu iddia ederek dava açmıştı. Şirket, ByteDance’ten ayrılmanın “kesinlikle mümkün olmadığını” ve ulusal güvenlik endişelerini gidermek için ABD hükümetiyle zaten müzakere yaptığını söyledi. Ayrı olarak, bir grup TikTok içerik oluşturucusu da yasaya itiraz ediyor. Platformda iletişim kurma yeteneklerini kaybedecekleri için yasanın İlk Değişiklik haklarını ihlal ettiğini iddia ediyorlar. Platformun davada yaratıcıların yasal ücretlerini ödediği bildiriliyor.

TikTok yasağı yasası bu Eylül ayında mahkemede tartışılacak

Eylül ayında temyiz mahkemesi birleştirilen her iki davadaki itirazları dinleyecek. Reuters’in belirttiği gibi Eylül tarihi, TikTok’un davada eninde sonunda Yüksek Mahkeme’ye gidebilecek “hızlandırılmış” bir program arzusuyla örtüşüyor. Platform çıktığı zamandan beri sosyal medya dünyasında çığır açtı. Bu kapsamda daha da büyümeye devam eden platform şu anda bazı zorluklarla karşı karşıya. Yasaklanmak ile yüz yüze gelen platform bununla ilgili davalara devam edecek. USA ve Çin ilişkilerinde kilit nokta oynayan TikTok sorunlarla boğuşmaya devam ediyor desek yanlış olmaz. Eylül sonunda dava neticesini göreceğiz.

Oppo Find X8, Vivo X200 ve Xiaomi 15 Ekim Ayında Çıkabilir