Ana SayfaGenelTesla otonom sürüş özelliği için servet istiyor

Tesla otonom sürüş özelliği için servet istiyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, müşterilerine otonom sürüş özelliğini ayrı bir paket olarak satıyor. Bu paketin fiyatı ise, neredeyse yeni bir sıfır otomobile tekabül ediyor.

Tesla otonom sürüş özelliği için servet istiyor. Tesla denildiği zaman akla ilk gelen iki özellik elektrikli bir otomobil olması ve kendi kendine hareket edebilme yeteneği. Ancak otomobil kullanıcılarının varsayılan olarak araçta geldiğini sandığı bu özellik, aslında Tesla tarafından ayrı bir paket olarak satılıyor. Bunu bir nevi farklı donanımdaki bir Tesla modeli olarak da düşünebilirsiniz ancak bir farkla.

Tesla otonom sürüş özelliği

Diyelim ki bir Tesla satın aldınız ancak bu aracı alırken Full Self-Driving (FSD) paketini tercih etmediniz. Sonra kendi kendini süremeyen bir Tesla size sıkıcı geldiğinde bu aracı gidip üst paketiyle değiştirmenize gerek kalmıyor çünkü bu özellik Tesla’nın akıllı bir araç olması sebebiyle daha sonra da yüklenebiliyor. Ancak bunun bir bedeli var, hem de epey yüksek bir bedel.

Tesla otonom sürüş özelliği

Tesla otonom sürüş özelliği için servet istiyor

FSD paketi ilk tanıtıldığında 5.000 dolara satılıyordu. Bununla birlikte hemen her şeyde olduğu gibi bu konuda da zamlar ardı ardına geldi ve önce 10.000 dolara çıkan bu özellik daha sonra 12.000 dolara ulaştı. Elon Musk tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada, bu seviyede bile aşırı ucuz olduğu dile getirilen FSD özelliği bugünden itibarense 15.000 dolar olarak satışa sunuldu.

Tesla otonom sürüş özelliği

Bu paraya Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok sıfır otomobil almak mümkün. Benzer şekilde, ülkemizde de 15.000 dolar doğrudan kur farkı olarak uygulanmayacağı ve üzerine pek çok vergi ilave edileceği için, bizde de bu özelliği almak yerine giriş segmenti bir sıfır araba satın almak mümkün olacaktır.

Tesla çip sıkıntısı ile boğuşuyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting