Tesla Avrupa’da zor durumda kaldı: Üretim yapamıyor

Tesla bir bankaya 162 milyon dolar borçlu olmakla suçlanıyor

Dünyanın en büyük otomotiv devleri içerisinde yer alan Tesla Avrupa’da zor durumda kaldı. Özellikle son dönemlerde üretim yapmakta bile zorlandıkları söyleniyor. İşte konu ile alakalı merak edilen son detaylar.

Tesla Avrupa’da zor durumda. Şirket bölgede pil endüstrisini geliştirmek için bir pil fabrikası kuracağını söylemişti. Fakat Avrupa Birliği yaklaşık olarak 1,1 milyar Euro’luk destek vermekten vazgeçti. Pil fabrikasının kurulması için Avrupa Birliği fon sağlayacaktı. Fakat Tesla şu anda Avrupa Kıtası’nda üretim yapamıyor.

Pandemi döneminde yaşanan çip krizi bunun en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Şirket kendi fabrikasında ne yazık ki araç üretimi gerçekleştiremiyor. Bu durum firmanın hayal kırıklığına uğramasına neden oldu. Tesla Giga Berlin inşaatı ile ilgili yaşanan bazı yasal zorluklar ve tesisin hemen açılamaması en önemli problemler içerisinde yer alıyordu.

Tesla Avrupa’da zor bürokrasi ile uğraşıyor

Tesla Avrupa Birliği’nden 1,1 milyar Euro destek alacaktı. Ancak ilk endüstriyel dağıtımı yapma şartı önemliydi. Ne yazık ki Tesla bu şarta uymadı. Böylece zor durumda kaldı. Avrupa Birliği fon desteği ne yazık ki şirkete sunulmadı.

Tesla Avrupa'da zor durumda

Elon Musk konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Alman bürokrasisini eleştirdi. Yaşanan bazı bürokratik engeller nedeniyle kendisinin hızlı bir şekilde üretime başlayamadığını söyledi. Alman bürokrasisi ile ilgili mutlaka modernleştirilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Avrupa Birliği’nde gerçekten de bazı bürokratik süreçler çok uzun sürebiliyor. Bu nedenle Tesla Avrupa’da zor durumda kaldı.

Elon Musk Tesla hisseleri satışında iyice çıldırdı: Deli gibi yaptın kendini

Tesla elbette Avrupa birliği içerisinde üretim yapmaktan vazgeçmedi. Ancak şirketin yasal zorluklar ile karşılaşması canını sıkıyor. Pandemi döneminde hızlı bir şekilde üretim yapıp dağıtması gerekiyor. Peki siz yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.