Tesla Model 3 Avrupa’da satışa çıkıyor!

Tesla Model 3

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, geçtiğimiz günlerde Batı Sussex- İngiltere’de düzenlenen 2018 Goodwood Festival of Speed etkinliğine Tesla Model 3 ile katıldı. Giriş seviyesindeki Tesla Model 3 ile Avrupa pazarına resmen giren şirket yakında ön siparişleri almaya başlayacak. İşte detaylar.

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, elektrikli sedan modeli olan Tesla Model 3 üretiminde uzun süredir haftalık üretim hedeflerine ulaşamıyordu. Nihayet 2018 yılının ikinci çeyreğinin son günlerinde haftalık 5.000 hedefine ulaşan üretici büyük bir dönüm noktası yaşadı.

Model 3 için ABD’de yaklaşık 500 bin ön sipariş alan Tesla, yıllık 500 bin otomobil üretmeyi planlasa da tesisteki otomasyon sistemlerindeki sorunlar nedeniyle sık sık duran üretim hattı, toplu işten çıkarımlar, sabotaj ve casusluk faaliyetleri gibi nedenlerden dolayı bu plana pek sadık kalamadı. Ancak son çeyrekte yakalanan üretim rakamlarının düzenli olarak artması durumunda Model 3’e olan yüksek talebi karşılanabileceğine inanan şirket CEO’su Elon Musk, Avrupa pazarına ani bir giriş yapma kararı aldı.

Tesla, şimdilik haftalık üretim hedefini tutturmuş gözükse de şirketin, üretim istikrarına kesin bir şekilde ulaştığı söylemek doğru olur mu bilinmez. Öte yandan yatırımcılar ve analistler de şirketin, mevcut talebi karşılamak için gerekli olan operasyon ve üretim kabiliyetine sahip olduğu konusunda tereddütlere sahip diyebiliriz.

Tesla Model 3, Avrupa’daki Mercedes-Benz C-Serisi, Audi A4 ve BMW 3 Serisi’ne rakip olarak gelecek!

Model 3, giriş seviyesi ile hali hazırda ABD’de 35.000 dolara satılıyor. Tabii bu rakama devlet teşvikini de eklediğimiz de birkaç bin dolar fark olabilir. Model 3’ün giriş seviyesi modeli Avrupa’da yapılan devlet teşvikleri sonrası yaklaşık 30.000 avroya satılacak. Avrupa’da elektrikli otomobiller için devlet teşviki oldukça yaygın. Almanya’da elektrikli otomobil alan vatandaşlara 4.000 avro teşvik primi ödenirken bu rakam İngiltere’de 4.500 Sterlini buluyor.

Son olarak Tesla, Model 3 için ön siparişleri almaya yakın zamanda başlayacak. Siparişlerin verilmesinden sonra teslimatların duruma göre 12 ila 18 ay sonrasında yapılacağı biliniyor.

Tesla, ABD dışındaki ilk üretim tesisini Çin’de kuracak!

Tesla Model 3