Steam ve PayPal o ülkede engellendi!

Steam ve PayPal o ülkede engellendi!

Reuters’in bildirdiğine göre, Endonezya, 29 Temmuz’daki düzenlemelerinden sonra bir karara vardı. Steam ve PayPal gibi çeşitli çevrimiçi platformlara erişim engellendi. İşte detaylar.

Ülkenin 2020 MR5 yasasına göre, “Özel Elektronik Sistem Sağlayıcıları” olarak etiketlenen şirketler yeni bir kurala tabi tutulacak. Steam ve PayPal gibi şirketlerin bu haftaya kadar bir devlet veri tabanına kaydolmaları gerekiyor. Hindistan’ın kısıtlayıcı 2021 BT yasasına benzer şekilde, Endonezya’ya çevrimiçi platformları yönelik bazı kararlar aldı. Hükümetin yasa dışı veya kamu düzenine tehdit olarak kabul ettiği içerikler kaldırılmaya zorlanacak. “Acil” talepler içeren durumlarda, hizmetlerin harekete geçmesi için dört saati olacak.

Reuters’e göre, Google, Meta ve Amazon da dahil olmak üzere bir avuç teknoloji şirketi son günlerde Cuma günkü son teslim tarihini karşılamak için acele halinde. Endonezya, hükümete kaydolmaları koşuluyla, ülkede şu anda engellenen bazı çevrimiçi hizmetlere erişimi yeniden sağlayabilir.

Steam ve PayPal o ülkede engellendi!

Endonezya İletişim ve Enformasyon Bakanlığı genel müdürü Semuel Abrijani Pangerapan, yerel bir haber ağına hükümetin kullanıcıların paralarını çekmelerine izin vermek için PayPal ve Steam üzerindeki kısıtlamaları geçici olarak kaldırabileceğini söyledi. Electronic Frontier Foundation ve Human Rights Watch gibi kuruluşlar, Endonezya’nın yeni içerik denetleme kurallarını eleştiri yağmuruna tuttu.

Birçok Endonezyalı da hükümetin eylemlerine karşı olduklarını ifade etmek için “BlokirKominfo” gibi hashtag’leri kullanarak yasaya karşı çıktı. Cumartesi günü Pangerapan, önlemin ülkenin internet kullanıcılarının korunmasına yardımcı olacağını söyleyerek bu eleştirilere karşı çıktı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir