Apple Pay nihayet iOS 16’ya beklenen özelliği sundu

Apple Pay nihayet iOS 16'ya beklenen özelliği sundu

Apple Pay nihayet iOS 16’da Microsoft Edge, Google Chrome ve Mozilla Firefox ile uyumlu olabilir. MacRumors yazarı Steve Moser, Apple Pay’in iOS 16 beta 4’te Edge ve Chrome ile çalıştığını tespit etti ve bulgularını Twitter’da paylaştı.

Paylaşılan ekran görüntüleri, Edge kullanırken Apple’ın ödeme sayfasında “Apple Pay ile Devam Et” seçeneğine erişim sunulduğunu gösteriyor. Apple Pay, yalnızca iOS 15 ve daha eski sürümlerde Safari’de çalışıyor. Ancak web’de alışveriş yaparken Apple Pay ile ödeme yapmak istiyorsanız başka bir tarayıcı kullanmanızı engelliyor. Haberi sızdıran kaynak Firefox’tan bahsetmedi ancak kullanıcılar iOS 16 beta 4’ün piyasaya sürülmesinden önce tarayıcı ile ApplePay uyumluluğunu sosyal medyada dile getirdiler.

Apple Pay nihayet iOS 16'ya beklenen özelliği sundu

Reddit’te bu ayın başlarında yayınlanan bir gönderi, Firefox kullanırken iOS 16 beta 2’de Apple Pay ile ödeme yapma seçeneğini gösteriyor. iOS 16 beta 3’teki başka bir kullanıcı, Firefox’ta da ApplePay ile ödeme seçeneğine sahip olduklarını söylüyor. Apple’ın ApplePay desteğini ne zaman ve hangi tarayıcılara genişletmeye başladığından emin değiliz.

Bununla birlikte, ApplePay hala en son macOS beta sürümünde mevcut değil. Moser’ın belirttiği gibi, bunun nedeni büyük olasılıkla Chrome, Edge ve Firefox’un Apple’ın gereksinimleri nedeniyle iOS’ta Safari’nin oluşturma motoru WebKit’i kullanması. Üçüncü taraf tarayıcılar macOS’ta kendi motorlarını kullanmakta serbest, bu nedenle yakın zamanda Mac’lerde Safari dışında ApplePay desteği göremeyebiliriz.

Ancak Apple’ın iOS konusundaki fikrini değiştirmesi, Avrupa Birliği’nin büyük teknolojinin rekabete aykırı uygulamalarını engelleme planlarıyla ilgili olabilir. Dijital Piyasalar Yasası 2023 baharında yürürlüğe girecek ve daha küçük kuruluşlarla rekabeti teşvik etmek için Apple, Meta ve Google gibi büyük şirketlere bir dizi kural getiriyor.

Xiaomi yeni kablosuz klavye ve fare setini küresel pazarda satışa çıkaracak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir