Ana SayfaGenelStarfield oyun motoru sıfırdan mı yazılıyor?

Starfield oyun motoru sıfırdan mı yazılıyor?

Fallout ve Skyrim gibi oyun serileriyle oyun dünyasında büyük etki yaratan Bethesda, 2010’lardan beri çok küçük revizyonlarla devam ettirdiği oyun motorunu değiştiriyor mu?

Yeni oyunları Starfield ve Elder Scrolls 6 için hazırlık yapan Bethesda’ya yöneltilen en büyük eleştiri, yıllardır aynı grafik motoru ve animasyon sistemini kullanıyor olmasıydı. Ancak Starfield oyun motoru sıfırdan yeni yazılıyor olabilir.

Starfield oyun motoru oyunculara sürpriz yapacak

Peki bu fikir de nereden ortaya çıktı. Çünkü Bethesda bu konuda hiçbir açıklama yapmış değil.

Bu keşfi, şans eseri, bir oyun sever yaptı ve sosyal medyada paylaştı.

Keskin gözlü bir oyun sever, Starfield’in yapımcılarından birinin sosyal medyada paylaştığı bir fotoğrafı inceledi. Arından da fotoğrafta yer alan bilgisayarın ekranındaki ifadeleri zorlayarak okuduğunda, Starfield için yeni oyun motoru yazıldığı ortaya çıktı.

Aslında Bethesda’nın CEO’su Todd Howard Eylül ayında yaptığı açıklamada oyun motorunda bir güncelleme yapılacağını duyurmuştu. Ancak bunun “sıfırdan” bir oyun motoru yazmak anlamına geleceği beklenmiyordu. Bethesda, 2008’daki Fallout 3 ve ardından 2011’de gelen Skyrim oyunlarından beri, aynı oyun motorunda grafik kalitesini yükselterek ama aynı animasyonları, aynı teknik alt yapıyı kullanarak oyun hazırlıyor. Bu da Bethesda oyunlarında artık çok alışılmış bir animasyon karakteristiği oluşturdu. Fakat ne var ki bu animasyonlar artık nispeten eski kalmış durumda. Oyuncular yeni oyunlardaki animasyonlardan çok da etkilenmiyorlar. Eski bir oyuna yeni bir DLC çıkmış gibi tepki gösteriyorlar.

2018VP1 asteroidi 2 Kasım’da Dünya’ya çarpıyor

Starfield ile yepyeni bir oyun evrenini hayata geçirip sonraki 10 yıllar boyunca bunun ekmeğini yemek isteyen Bethesda ise önlemini almış görünüyor.

starfield oyun motoru

Öte yandan, Microsoft kısa süre önce Bethesda’nın dahil olduğu Zenimax grubunu satın aldığı için, Bethesda’nın yeni sahibi Microsoft… Microsoft’un Bethesda’nın oyun geliştirme çabalarına çok müdahil olmayacağı düşünülüyor ancak Bethesda’nın Microsoft tarafından verilen bütçeleri aşması halinde, Starfiled gibi yeni oyunların iptal edilmesi ihtimali gündeme gelebilir. Zira bildiğiniz gibi yüzlerce oyuna sahip olan Microsoft için artık oyunların ismi değil, ne kadar para kazandırdığı önemli.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting