Spor yapmak bağışıklık sistemi için nasıl bir etki yaratıyor?

en iyi egzersiz teknikleri

Yapılan son araştırmalar sonucunda; spor yapmak, bağışıklık sistemi için ilginç bir etkiye sahip sonucu ortaya çıkıyor. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Kanserler veya virüs gibi hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemi zaman içerisinde çok yorgun düşebiliyor ve spor yapmak bağışıklık sistemi için vazgeçilmez denilebiliyor.. Geçtiğimiz günlerde bilim insanları fareler üzerinde önemli bir deney yaptı. Çalışmalar sonucunda; spor yapmanın, kas ve kronik hastalıklarla savaşırken bağışıklık sistemine pozitif bir etki yaptığı ortaya çıktı. Böylece kaslardaki bağışıklık hücreleri ile yorgun bağışıklık sistemine destek sunulabilir.

Spor yapmak hayati öneme sahip

Kronik viral enfeksiyonlar ya da kanser gibi hastalıklar genellikle vücutta olumsuz etkiler yaratır. Aşırı kilo kaybı ve derialtı yağ dokusundaki azalma kas kütlesinde azalma bunlardan sadece birkaç tanesidir. Ortaya çıkan olumsuz sonuçların önemli bir bölümü bağışıklık sisteminin zayıflaması ile oluşur.

spor yapmak bağışıklık sistemi

T hücrelerinin iskelet kası kütlesi kaybıyla ilişkili olduğunun bilindiğini söyleyen araştırmanın ortak yazarlarından Guoliang Cui, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Farelere akut ve kronik enfeksiyonları tetikleyen lenfositik koryomenenjit virüsü (LCMV) verildi. Farelerin iskelet kaslarındaki gen ekspresyonunu araştırmacılar analiz etti. Farelerin kas hücrelerinin artan miktarda interlökin-15 salgıladığı ortaya çıktı.

Kas dokularından saklanan ve T hücreleri olarak adlandırılan bu yapılar, vücudun çok daha hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlıyor. Böylece bağışıklık sistemi artış göstermekle birlikte aynı zamanda hastalıkların etkileri azaltılıyor. Yeni bulgularla birlikte ağırlık kaldırmanın aslında sağlık içerisinde çok ciddi bir yeri olduğu ortaya çıktı. Sizce spor yapmanın gerçekten de bu kadar büyük bir etkisi olabilir mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir