SpaceX Starlink uydu interneti artık 32 ülkede mevcut

SpaceX Starlink uydu interneti artık 32 ülkede mevcut

Elon Musk sahibi olduğu şirket, SpaceX Starlink’in internet hizmetinin artık dünya çapında 32 ülkede mevcut olduğunu tweetledi. İşte detaylar.

Avustralya, Brezilya, Şili, ABD, Kanada ve Avrupa’nın çoğu dahil olmak üzere “mevcut” olarak işaretlenen ülkeler ve bölgeler, ekipmanların “hemen” gönderilmesini sağlayabilecek konumda. Hizmet, geçen yıl betadan çıkışından bu yana istikrarlı bir şekilde genişledi ve Eylül 2021 itibariyle 12 ülkede ve geçen Şubat ayında 25 ülkede kullanılabilir durumda. Starlink’in haritası “mevcut” (açık mavi), “bekleme listesi” (orta mavi) ve “çok yakında” (koyu mavi) olarak işaretlenen alanları gösteriyor. Hizmet, yaklaşık 60 derece kuzey enlemlerinde küresele yakın bir potansiyele sahip ancak kullanılabilirlik ülke bazında sağlanıyor.

SpaceX Starlink uydu interneti artık 32 ülkede mevcut

Son zamanlarda fiyatlar arttı ve şimdi rezervasyon sahipleri için 549 $ veya yeni siparişler için 599 $’a mal oluyor. Hizmet bir uydu anten çanağı, bir stand, bir güç kaynağı ve bir WiFi yönlendirici içeriyor. Hizmet fiyatları da ayda 99 dolardan 110 dolara yükseldi. Kullanıcılar artık bir taşınabilirlik özelliği ekleyerek, seyahat halindeyken aylık 25 ABD doları ek ücret karşılığında kiti almalarına izin verebilir.

Şirket, öncelikle başka türlü bağlanamayan uzak bölgeleri hedefliyor. 2021’in 4. çeyreği itibarıyla ABD’de 104.97/12.04 Mbps’lik (indirme/yükleme) çok yüksek hızlar, neredeyse sabit ABD internet hızları sunuyor. Teoride, şirket daha fazla uydu ve yer istasyonu ekledikçe hızlar artıyor. Gecikme, sabit geniş banttan daha yavaş (14 milisaniyeye kıyasla 40), ancak HughesNet (729 milisaniye) ve Viasat (627 milisaniye) gibi diğer uydu seçeneklerinden çok daha iyi.

Gökbilimciler, takımyıldızındaki binlerce uydunun Dünya teleskop gözlemlerine müdahale ettiğinden şikayet ettiler ve şirket son zamanlarda bir jeomanyetik fırtınada 40 uyduyu kaybetti. Buna ek olarak, Starlink’in Fransa’da faaliyet gösterme lisansı, ülkenin düzenleyicisi ARCEP tarafından geçici olarak iptal edildi ve yakında nihai bir karar bekleniyor.

Mercedes, 290 bin SUV’u geri çekmek zorunda kaldı