Google ve Samsung güçlerini birleştirdi

Google ve Samsung güçlerini birleştirdi

Google ve Samsung, geliştiricilere kullanıcıların sağlık verilerini Android uygulamaları ve cihazlar arasında senkronize etmeleri için bir araç seti sağlayan bir platform ve API (uygulama programlama arayüzü) olan Health Connect’i oluşturmak için ortaklık kurdu. İşte detaylar.

Bu, kullanıcıların sağlık ve fitness verilerini birkaç farklı platformda takip etmelerini kolaylaştırmaya yarayacak. Bir kullanıcı kaydolduğunda, geliştiriciler sağlık verilerini kullanıcının cihazında bulunan şifreli bir merkezde derleyebilir. Google, kullanıcıların ne tür verileri ve hangi uygulamalarla paylaştıklarını tam olarak kontrol edeceklerini söylüyor. Birden fazla uygulama, atılan adımlar gibi aynı türde verileri topluyorsa, kullanıcılar bu verileri diğerlerine kıyasla bir uygulamayla paylaşmayı seçebilir. Health Connect, aktivite, vücut ölçümü, döngü takibi, beslenme, uyku ve hayati bilgiler dahil olmak üzere bir dizi kategoride 50’den fazla veri türünü destekliyor.

Google ve Samsung güçlerini birleştirdi

Samsung’un başkan yardımcısı TaeJong Jay Yang bir basın açıklamasında, “Health Connect’in tüm avantajlarını ve potansiyelini gerçekleştirmek için Google ve diğer ortaklarla birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. “Samsung Health’in bu yıl içinde Health Connect’i de benimseyeceğini doğrulamaktan heyecan duyuyorum. Kullanıcıların izniyle bu, uygulama geliştiricilerinin Samsung Health için Galaxy Watch’ta ölçülen doğru ve optimize edilmiş verilerden yararlanmasını ve bunları uygulamalarında kullanmasını sağlayacak.”Health Connect, şu anda tüm Android geliştiricilerinin erişebildiği açık bir beta sürümünde. Google, Samsung’a ek olarak bir erken erişim programında MyFitnessPal, Leap Fitness ve Withings geliştiricileriyle de çalışıyor. Fit ve şirketin sahip olduğu Fitbit de Health Connect’i benimsemeye ayarlandı; bu, teknolojinin Pixel Watch’ın bu yıl içinde piyasaya sürülmesi için zamanında hazır olması gerektiği anlamına geliyor.

Meslektaşım Jon Porter’ın işaret ettiği gibi, Google, ürünlerine açık yaklaşımı sayesinde bulunduğu yere geldi ve Health Connect API, Google’ın diğer şirketlerle işbirliği yapma isteğinin sadece bir başka örneği.

Mercedes, 290 bin SUV’u geri çekmek zorunda kaldı