SpaceX, Ukrayna’da Starlink uydu faaliyetlerine odaklandı

SpaceX, Ukrayna'da Starlink uydu faaliyetlerine odaklandı

SpaceX tarafından yapılan Ukrayna’ya Starlink uydu hizmeti bağışları çok uzun sürmeyebilir. İşte tüm detaylar.

CNN, SpaceX tarafından Eylül ayında Savunma Bakanlığı’na, şirketin on milyonlarca dolarlık aylık fonu olmadığı için Ukrayna’da Starlink internetini finanse edebilecek durumda olmadığını iddia eden bir mektup gönderildiği duyurdu. Şirket, Ukrayna hükümeti ve ordusu için veri erişiminin 2022’nin geri kalanı için 124 milyon dolara ve yılda yaklaşık 380 milyon dolara mal olabileceğini tahmin ediyor ve Pentagon’dan bu finansmanı devralmasını istiyor.

SpaceX, Ukrayna'da Starlink uydu faaliyetlerine odaklandı

Elon Musk, Cuma günü bir tweet’te gerekçeyi detaylandırdı. Musk, SpaceX’in aynı anda daha fazla Starlink terminali teslim ederken mevcut altyapıyı “süresiz olarak” finanse etmeyi göze alamayacağını iddia etti. Uydu teknolojisi yalnızca Ukrayna askeri kampanyalarını koordine etmek için kullanılmadı, aynı zamanda birçok insana hizmet eden baz istasyonlarına ve diğer sivil ağlara veri sağlamak için de kullanılabilir. Yönetici, sistemin ayda 20 milyon dolara yakın mal olduğunu ve Rus “siber saldırılarına ve karışmalarına” karşı savunma maliyetini içerdiğini ekledi.

Ancak belgeler görünüşe göre Musk’ın önceki iddialarından biriyle çelişiyor. SpaceX’in Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşını desteklemeye tamamen bağlı olduğuna dair şüpheler var ve fon talebi meselelere pek yardımcı olmuyor.

Geleceğin Apple iPad’leri Hibrit OLED ekran teknolojisi ile gelecek