SpaceX, Crew Dragon üretimini sonlandırıyor

SpaceX, Crew Dragon üretimini sonlandırıyor

Reuters’e göre SpaceX, dördüncü ve son kapsülünün üretimini tamamladıktan sonra yeni Crew Dragon gemisi üretmeyi bırakacak. İşte tüm detaylar.

Bu duyuruya ek olarak Elon Musk, uzay aracı için bileşenler üretmeye devam edeceğini ve bir şey olursa ek Crew Dragon kapsülleri üretme kapasitesini sürdüreceğini söyledi. Crew Dragon’un yeniden kullanılabilir doğası göz önüne alındığında, SpaceX her zaman sınırlı sayıda uzay aracı üretmeyi planlıyordu. Ancak bugüne kadar şirketin diğer projelere geçmeden önce kaç kapsül yapmayı planladığı bilinmiyordu.

SpaceX, Crew Dragon üretimini sonlandırıyor

2020’deki ilk mürettebatlı uçuşundan bu yana, Crew Dragon, beş mürettebatı uzaya uçurdu. Devam eden Ticari Mürettebat programının bir parçası olarak, NASA, altı ayrı görevde astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna taşımak için Space X kapsülünü kullanmayı planlamıştı. Ancak son zamanlarda, ilgili gecikmeler nedeniyle gemiyi üç uçuşa kadar daha kullanacağını söyledi. Crew Dragon üretiminin sonu, SpaceX’in yeni nesil Starship yeniden kullanılabilir ağır roketini sertifikalı ve operasyonel hale getirme arayışının ardından geldi. Uzay aracı, SpaceX’in Ay ve Mars’ı içeren tüm planlarında önemli bir parça. Bir avuç gecikmeden sonra Elon Musk kısa süre önce şirketin Starship’in ilk yörünge testini Mayıs ayında yapmayı umduğunu söyledi. Elon Musk bunun yanı sıra yaptığı Twitter paylaşımlarıyla da sürekli gündemde. En son Putin’i teke tek dövüşe davet eden Musk ilgileri üzerine toplamıştı.

Dijitalleşme dünyanın ağırlığını artırıyor: İlginç araştırma sonuçları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir