Huawei Ar-Ge kodlama maratonu 2022 başlıyor

Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu

Ödüllü kodlama yarışması ‘ Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu ’, ‘Yapay Zeka’ ve ‘Huawei Mobil Servisleri (HMS)’ olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecek. Bu seneki maraton, Huawei’in Türkiye’deki 20. yılı vesilesiyle hem içerik hem ödüller anlamında zenginleştirildi.

Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu ile yetenekli yazılımcıların, farklı kodlama alanlarında üretecekleri projelerle kendilerini geliştirmeleri ve bu konudaki bilgilerini artırmaları amaçlanıyor. Üç etapta tamamlanacak maratonun ilk aşaması 16 Mart’ta, BTK Akademi web sitesi üzerinden ön başvuru sürecinin açılmasıyla başladı. Adaylar bu aşamada, yarışmanın ‘Yapay Zeka’ ve ‘Huawei Mobil Servisleri (HMS)’ kategorilerinden birini seçebilecekler.

Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu

16 Mart – 10 Nisan tarihleri arasında, adayların, maratona katılmak ve sertifikalarını almak için gerekli çevrimiçi ön eğitimleri BTK Akademi web sitesi üzerinden tamamlamaları öneriliyor. Yapay zeka kategorisine yönelik eğitimler; ‘Veri Bilimi İçin Python ve Tensorflow’, ‘Python ile Makine Öğrenmesi’,

‘Keras ile Derin Öğrenmeye Giriş’, ‘Bilgisayarlı Görü Uygulama Alanları’ başlıkları altında toplanıyor.

HMS alanındaki eğitimler ise `Huawei Mobil Servisler`, ‘JAVA İle Programlamaya Giriş’, ‘Kotlin İle Android Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimi Temel Seviye’ konularından oluşuyor.

İkinci aşamada ise adaylar, 15 Nisan’dan 25 Nisan’a kadar, Huawei Yetenek Mülakat Sistemi (Talent Interview) üzerinden eleme sınavına girecek. Sınavı geçip maratona katılmaya hak kazanan adaylar, 29 Nisan’da açıklanacak. Son aşamada, 9 – 15 Mayıs tarihlerinde, adayların projelerini 96 saat içinde hazırlayıp sunmaları bekleniyor. Jüri, sunulan projeleri 26 Mayıs’a kadar değerlendirecek. En yüksek dereceyi alan ilk 16 projenin sahibi, düzenlenecek tören ile ödüllerine kavuşacak. Yarışmanın ödülü Huawei MateBook X Pro dizüstü bilgisayar olarak belirlendi.

Huawei Türkiye Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Liang Dongbo da maratonun sağlayacağı faydalara vurgu yaparak; “BTK işbirliğiyle bu etkinliği  bir kez daha hayata geçirmekten son derece mutluyuz. Bu değerli maratonu, vizyonumuzun bir parçası olan yerel BT yeteneklerini geliştirme işlevi açısından önemli görüyoruz. Hızla değişen bilgi teknolojileri dünyasında, diğerlerinden daha önde olmanın en önemli yöntemlerinden biri, eğitim konusunda gösterilen çabanın artırılmasıdır. Programı destekleyen BTK’ya teşekkür ediyoruz. Maratonun bu sene Huawei Türkiye’nin 20. yıldönümünde gerçekleşmesi de bizleri memnun ediyor. Her zaman olduğu gibi Türkiye’nin yetenekli gençlerini desteklemeye devam edeceğiz. Tüm adaylara içtenlikle başarılar diliyorum” dedi.

Apple, ‘CODA’ ile En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk yayıncı oldu