Ana SayfaGenelSosyal medya yasası Google ve Meta tarafından tepkiyle karşılandı

Sosyal medya yasası Google ve Meta tarafından tepkiyle karşılandı

Sosyal medya yasası ile ilgili tartışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle Google ve Meta bu konuda en sert tepkileri gösterdi.

Herkesin büyük bir merakla beklediği sosyal medya yasası sonunda meclisten geçti. Türkiye gündemini önemli ölçüde meşgul eden bu yasa ile birlikte ilginç gelişmeler yaşandı. Mesela internette yalan haber yapan ve yanıltıcı bilgi paylaşanlar için ağır cezalar talep edildi. Bu durum teknoloji devlerinin dikkatini çekti.

Sosyal medya yasası

Özellikle ABD’li teknoloji devleri işin başka bir boyutuna yoğunlaştı. Normal şartlarda yalan haber yapan ve yanıltıcı bilgi paylaşanlar için hapis cezası yoktu. Ancak mecliste yasalaşan bu öneri işi hapis cezasına kadar götürebiliyor. 3 yıla kadar hapis cezası istenebiliyor.

Sosyal medya yasası tepki topladı

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda büyük şirketlerin Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu dikkat çekiyor. Ayrıca Google ve Meta anonim veya limited şirket kurmak zorunda. Aksi halde Türkiye’deki faaliyetlerine izin verilmeyecek.

Sosyal medya yasası

Bu iki ABD’li dev şirket tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda kendileri bunu karşılamakta büyük zorluk çekecek gibi görünüyor. Her iki şirket açıklamasında bahsi geçen kararları uygulamakta zorlanacaklarını belirtti. Aslına bakacak olursak bu söylediklerinde haksız sayılmazlar.

ABD’li teknoloji şirketleri karardan endişeli

Özellikle büyük çaplı işler yapan ABD’li teknoloji devleri karardan son derece büyük bir endişe duyuyor. Ayrıca bahsi geçen cezaları ödemekte zorlanma ihtimalleri olduğunu söylüyorlar. Küresel çapta elde edilen gelir üzerinden cezalandırma yapılacak.

Google, Meet ve Duo’yu akıllı telefonlar için tek bir platformda birleştirecek

Her ne kadar Meta ve Google çok ciddi miktarlarda kazanç elde etse bile yine de bu tür miktarları ödemek istemiyorlar. Küresel ciro üzerinden hesaplanacak bir ceza her iki şirketi zor durumda bırakabilir. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting