Ana SayfaAkıllı TelefonSamsung Avrupa telefon pazarında zirvede

Samsung Avrupa telefon pazarında zirvede

Samsung, 2022’nin ilk çeyreğinde düşen satışlarına rağmen Avrupa akıllı telefon pazarında zirvedeki yerini koruyor.

Bildiğiniz gibi şu sıralar tüm teknoloji dünyasında hissedilen bir durgunluk dönemi hakim. Bir yandan pandemiye bağlı tedarik sorunları devam ederken, bir yandan da yaklaşan ekonomik kriz insanlarda endişe yaratıyor. Buna bir de Rusya-Ukrayna savaşı gibi jeopolitik faktörler dahil olunca tüm teknoloji dünyası oldukça zorlu bir dönemden geçiyor. Hemen hemen her sektörde satışlar düşmüş durumda. Akıllı telefon satışları da bu düşüşten nasibini alıyor.

Counterpoint Research tarafından paylaşılan son veriler, Avrupa’daki akıllı telefon pazarındaki son durumu gözler önüne serdi. Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un telefon satışları, yukarıda sıraladığımız sorunlar nedeniyle ciddi ölçüde düşmüş durumda. Ancak bu düşüşe rağmen Samsung, Avrupa’da zirvedeki yerini koruyor.

Samsung Galaxy Z Fold 4, sadece 254 gram ağırlığında olacak

Güney Koreli teknoloji devinin Avrupa pazarındaki pazar payı yüzde 35. Bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla Samsung’un pazar payı yüzde 2’lik bir düşüş yaşanmış olsa da şirket liderliğini korumayı başarıyor. Şirketin yılın ilk çeyreğinde sattığı akıllı telefon sayısı ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16 daha az. Ancak diğer şirketlerin de benzer düşüşler yaşaması Samsung’u zirvede tutuyor.

Öte yandan Apple’a geldiğimizde, iPhone satışlarının da bir önceki yıla göre düşüş yaşadığını görüyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 daha az iPhone satılmış. Ancak buna rağmen Apple, Avrupa’daki pazar payını arttırmayı başardı. Şirketin yüzde 24 olan pazar payı yüzde 25’e çıktı.

Bilim insanları Dünya ile Güneş arasına bariyer kurmak istiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting