Reddit uygulama geliştiricisi, sitenin yeni API kurallarının kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını söyledi

Reddit TikTok benzeri video özellikleri ekliyor

Reddit’in kısa süre önce duyurulan API erişimi için ücretlendirme planı, en popüler üçüncü taraf Reddit uygulamalarından birinin geliştiricisine pahalıya mal olabilir.

Reddit uygulama geliştiricisi, sitenin yeni API kurallarının kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını söyledi. Reddit müşterisi Apollo’nun geliştiricisi, yeni API fiyatlandırması konusunda isyan ediyor ve değişiklikleri, uygulamasının mevcut haliyle devam etmesi için milyonlarca dolar harcamasını gerektireceğini söylüyor.

Reddit yeni değişikliğini duyurdu

Reddit, AI şirketlerinin büyük dil modellerini eğitmek için platformlarını kullanmalarındaki artışa atıfta bulunarak geçen ay API kurallarında kapsamlı değişiklikler duyurdu. Reddit CEO’su Steve Huffman The New York Times’a “Reddit veri külliyatı gerçekten değerli” dedi. “Ancak tüm bu değeri dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarına ücretsiz olarak vermemize gerek yok.” Ancak şimdi, bağımsız uygulama üreticilerinin de 19 Haziran’da yürürlüğe girmesi planlanan daha pahalı yeni planlara tabi olacağı görülüyor. Reddit, API fiyatlandırmasını resmi olarak açıklamasa da, Apollo’nun tek geliştiricisi olan Christian Selig, uygulamasının yeni politikalar uyarınca “olduğu gibi” devam etmesi için 20 milyon dolar ödemesi gerektiğini söylüyor.

Reddit yeni özelliğini duyurdu

Reddit uygulama geliştiricisi, sitenin yeni API kurallarının kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını söyledi

Reddit’teki bir gönderisinde, yaklaşan API değişiklikleri hakkında Reddit temsilcileriyle yaptığı çok sayıda görüşmeye atıfta bulunarak, “50 milyon istek 12.000 dolara mal oluyor, bu hayal edebileceğimden çok daha fazla” diye yazdı. “Apollo geçen ay 7 milyar istekte bulundu, bu da ayda yaklaşık 1,7 milyon dolar veya yılda 20 milyon ABD doları demek.”

Reddit TikTok benzeri video özellikleri ekliyor

Bir Reddit sözcüsü ise yaptığı açıklamada, Selig’e “aylık bir fatura değil, 1.000 API çağrısı başına fiyatlandırma” sağlandığını söyledi ancak ayrıntıları paylaşmadı. Sözcü, “Fiyatlandırmamız, mümkün olduğunca adil olduğunu düşündüğümüz kullanım seviyelerine dayanıyor” dedi. “Toplam maliyeti önemli ölçüde etkileyebilecek verimliliği artırmalarına yardımcı olmak için üçüncü taraf uygulamalarıyla çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.” Reddit uygulama geliştiricisi, sitenin yeni API kurallarının kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını söyledi.

BYD’nin yeni elektrikli otomobili görenleri kendine hayran bırakacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir