Ana SayfaGenelÖTV düzenlemesi sıfır araç fiyatlarına nasıl yansıdı?

ÖTV düzenlemesi sıfır araç fiyatlarına nasıl yansıdı?

Merakla beklenen ÖTV matrah düzenlemesi otomobiller için yapıldı. Resmî Gazete’de yayınlanan ÖTV matrah güncellemesi ile ÖTV oranı düşen otomobil modellerinde indirime gidilecek.

ÖTV düzenlemesi sıfır araç fiyatlarına nasıl yansıdı? Pek çok otomobil markası fiyatlarını güncellemeye başladı. Peki ÖTV düzenlemesi otomobil fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Sıfır otomobil fiyatlarını nispeten değiştirecek ÖTV matrah düzenlemesi otomobil meraklılarının gündeminde. Sıfır otomobil fiyatlarında rakamlar son dakika gelen kararla yeniden değişti. Otomotivde sıfır araçlar için alınacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitleri değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Motor 1600 santimetre küp (cm3) geçmeyenler için yüzde 45, 50, 80 şeklinde üç farklı dilimde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına ara kademeler eklendi.

Otomobillerde ÖTV fiyatları

ÖTV düzenlemesi sıfır araç fiyatlarına nasıl yansıdı?

ÖTV Matrahı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller yüzde 45’lik vergi oranı diliminde yer alacak. 120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olanlar yüzde 50’lik vergi diliminde değerlendirilecek. ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira arasında olan araçlar için ise oran yüzde 60 olarak belirlendi. 175 bin lira ile 200 bin aralığında olan araçlar da yüzde 70 vergi oranı içinde yer alacak. ÖTV matrahı 200 bin lira üstü için vergi oranı da yüzde 80 oldu. Motor hacmi 1600 silindiri geçen, 2000 silindiri geçmeyen otomobillerde ise ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşmayanlar yüzde 45 vergi diliminde olacak.

Markaların fiyat güncellemesi sonrası Türkiye’de sıfır otomobil fiyatlarının nasıl değişeceği merakla bekleniyor.

Realme 9i şaşırtıcı fiyatıyla dikkat çekiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU