NASA Artemis 1 Ay görevi başarıyla tamamlandı

NASA Artemis 1 Ay görevi başarıyla tamamlandı

NASA Artemis 1 görevi, Ay çevresinde başarılı bir yolculuğun ardından Dünya’ya döndü. İşte tüm detaylar.

Cumartesi günü, yaklaşık 12:40 ET’de, NASA mürettebatsız Orion gemisi California, Baja kıyılarına indi ve uzay aracının bir Apollo uçuş rekoru kırdığını duyurdu. Araç Dünya’nın doğal uydusunun çarpıcı fotoğraflarını geri gönderdiğini gören yaklaşık 26 günlük bir yolculuğu tamamladı. Orion, Pasifik Okyanusu’na giderken atlama girişi olarak tanımlandırılan eylemi gerçekleştirdi. Mürettebat gemisi, Dünya’nın üst atmosferine girdikten sonra, son iniş için tekrar girmeden önce kısa bir süre için kendi asansörünü kullanarak geri “atladı”. Bunu yaparken, böyle bir manevrayı gerçekleştirmek için insanları taşımak üzere tasarlanmış ilk uzay aracı oldu. Yönetici Bill Nelson, NASA canlı yayını sırasında “Bu olağanüstü bir gün,” dedi.

NASA Artemis 1 Ay görevi başarıyla tamamlandı

Artık Orion güvenli bir şekilde Dünya’ya döndüğüne göre Uzay ajansı, uzay aracının 1,4 milyon millik uzay yolculuğunda topladığı tüm verileri değerlendirmeye ve Artemis II için hazırlanmaya başlayacak. Şu anda 2024 için planlanan bu görev, insan astronotların Orion uzay aracında uçtuğunu görecek. Ardından, 2025 veya 2026 gibi erken bir tarihte NASA, 1972’de Apollo programının sona ermesinden bu yana ilk kez Ay’a iniş gerçekleştirmeyi umuyor. helikopter, kapsülün hasarsız olduğunu gösterdi.

Buraya gelmek kolay olmadı. Uzay ajansının yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi, 16 Kasım’da Artemis 1’i başarılı bir şekilde uzaya taşımadan önce ajansa çok fazla baş ağrısı verdi. NASA yazın çoğunu yakıt sızıntılarını ve motor sorunlarını gidermekle geçirdi.

vivo Y serisi Android 13 Güncellemesi ile performansını yükseltti