Meta, yeni bir davayla karşı karşıya

Meta, Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı kapatmak zorunda kalabilir

2020’de bir arabadan ateş edilerek öldürülen federal güvenlik görevlisi Dave Patrick Underwood’un hayatta kalan kız kardeşi, Facebook’un ana kuruluşu Meta şirketine dava açtı. İşte detaylar.

Dava, cinayet planında suçlanan iki adama saldırıyı planlamak için çevrimiçi bir alan vermekten şirketi sorumlu tutmayı amaçlıyor. Underwood, Mayıs 2020’de Kaliforniya, Oakland’da bir federal binanın önünde vuruldu. Davada suçlanan iki adam daha sonra, Facebook’un Haziran 2020’de platformundan yasakladığı hükümet karşıtı hareketle bağlantılıydı. Grubun “sivillere, kolluk kuvvetlerine ve hükümet yetkililerine ve kurumlarına karşı şiddeti aktif olarak teşvik etme” geçmişi mevcut. Davaya göre, “Ateş etme rastgele bir şiddet eylemi değil”. Davada şuçlanan iki adam Meta platformuna bağlı Facebook üzerinden aşırıcı gruplara üyeymiş.

Meta, yeni bir davayla karşı karşıya

Dava, söz konusu iki suçlunun, Facebook’un tavsiyeleri olmasaydı, normal hayatta asla tanışamayacaklarını söylüyor. Meta’nın bir sözcüsü The New York Times’a yaptığı açıklamada, “iddiaların yasal dayanağı olmadığını” söyledi ve şirketin “tehlikeli toplumsal hareketleri” yasaklama çalışmalarına işaret etti.

Facebook’un dünya çapında şiddeti teşvik etmedeki rolü hakkında sorular gündeme geldi. Meta ayrıca yakın zamanda bir grup mülteci tarafından Facebook’un ülkede bir soykırımı kışkırtan nefret söylemini artırmadaki rolü nedeniyle dava edildi.

Underwood’un kız kardeşini temsil eden Ted Leopold, ABC’ye yaptığı açıklamada, Haugen’in Facebook hakkındaki açıklamalarına atıfta bulundu. Leopold, “Facebook’un davranışının dünya çapında aşırılıkçılığın artmasına ve Memur Underwood’un öldürülmesi de dahil olmak üzere gerçek dünyadaki şiddet eylemlerine yol açtığına inanıyoruz ve bunu gösterme niyetindeyiz” dedi.

Google, Windows ve Android entegrasyonunu geliştirmek için çalışıyor