Meta, 725 milyon dolarlık dava ile gündemde

Meta, 725 milyon dolarlık dava ile gündemde

Facebook’un Cambridge Analytica skandalı ile başlayan dava süreci 4 yıldır devam ediyor. Meta şimdi bu dava ile tekrar gündeme geldi. İşte tüm detaylar.

Reuters’in bildirdiğine göre, ana şirket Meta, Facebook’u Cambridge Analytica ve diğer üçüncü tarafların kullanıcının özel bilgilerine erişmesine izin vermekle suçlayan uzun süredir devam eden bir toplu davayı çözmek için 725 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Anlaşma, Facebook’un şirketin tercih ettiği satıcıların ve ortaklarının kişisel verilerini izinsiz olarak toplamasına izin vererek federal ve eyalet yasalarını ihlal ettiği yönündeki kullanıcı iddialarını çözüme kavuşturuyor. Bildirildiğine göre bu, bir ABD veri gizliliği toplu davasının şimdiye kadarki en büyüğü ve bir toplu davayı çözmek için Meta’nın bugüne kadar ödediği en yüksek dava.

Meta, 725 milyon dolarlık dava ile gündemde

Davacıların önde gelen avukatları yaptıkları açıklamada, “Bu tarihi çözüm, bu karmaşık ve yeni mahremiyet davasında sınıfa anlamlı bir rahatlama sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı. Meta, hâlâ bir federal yargıcın onayına tabi olan anlaşmanın bir parçası olarak herhangi bir suç işlemediğini kabul etti. Meta yaptığı açıklamada, “Son üç yılda mahremiyete yaklaşımımızı yeniledik ve kapsamlı bir gizlilik programı uyguladık” dedi.

2019’da Facebook, Federal Ticaret Komisyonu soruşturmasının ardından 5 milyar dolar ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu iddialarını çözmek için de 100 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etmişti.

Apple kablosuz şarj tarafında eşsiz bir teknoloji üzerinde çalışıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir