Meta Novi kripto para cüzdanı kapanıyor

Meta Novi kripto para cüzdanı kapanıyor

Meta, kısa ömürlü kripto para dijital cüzdanı Novi’yi kapatıyor. Bloomberg tarafından tespit edilen bir bildirimde şirket, 1 Eylül’de platformu kapatacağını ve 20 Temmuz’un fon eklemek için son gün olduğunu duyurdu. İşte detaylar.

Meta, kullanıcılara bakiyelerini “mümkün olan en kısa sürede” geri çekmelerini tavsiye etti ve Novi’nin son operasyon gününden sonra kalan parayı müşteri banka hesaplarına ve banka kartlarına “aktarmaya çalışacağını” belirtti. Şu an için kapatma, şirketin kripto para birimi emellerinin sonuna işaret ediyor. Şirket, geçen Ekim ayında Novi’nin “küçük pilot uygulamasına” başladı. Cüzdan, daha önce Libra olarak bilinen şirketin kripto para birimi Diem’i desteklemeden piyasaya sürüldü. Bir ay sonra şirketin kripto şefi David Marcus şirketten ayrıldı. 2022’nin başında Diem Derneği, varlıklarını sattığını ve operasyonlarını “yok ettiğini” duyurdu.

Meta Novi kripto para cüzdanı kapanıyor

Ancak Novi ve Diem’in ölümü, şirketin başka bir dijital cüzdan yapmayacağı anlamına gelmiyor. Bir şirket sözcüsü Bloomberg’e verdiği demeçte, “Şirket için genel olarak blok zincirinde yetenekler geliştirmek ve dijital koleksiyonlar gibi yeni ürünler sunmak için harcanan yıllardan yararlanıyoruz” dedi. “Web3 alanında bizden daha fazlasını görmeyi bekleyebilirsiniz çünkü bu teknolojilerin meta veri tabanındaki insanlara ve işletmelere getirebileceği değer konusunda çok iyimseriz.”

Aslında şirket geçen ay Facebook Pay’i Meta Pay olarak yeniden markalaştırdığını duyurdu. O sırada Mark Zuckerberg, değişikliği meta veri deposu için dijital bir cüzdan oluşturmaya yönelik “ilk adım” olarak nitelendirdi. Yönetici,  Pay’in satın aldığınız veya sanal dünyalarda yarattığınız tüm dijital öğeleri depolamak için bir yer olarak işlev göreceği bir gelecek hayal ettiğini söyledi.

Apple, iPhone 14 üretimini azaltmak zorunda kaldı