Meta Instagram yüzünden servet ödeyecek!

Instagram, minimum günlük zaman sınırını yükseltiyor

Meta’nın başı şu sıralar yargı mercileriyle dertte. Üst üste kesilen cezalarla başa çıkmaya çalışan Amerikalı teknoloji devi şimdi de Instagram’a kesilen rekor ceza ile çalkalanıyor.

Meta Instagram yüzünden servet ödeyecek! Dünyanın en büyük sosyal medya devlerinden 3’ünü bünyesinde bulunduran Meta, şu sıralar oldukça zorlu bir dönemden geçiyor. Veri gizliliği konusunda git gide daha katı bir tutum sergilemeye başlayan gelişmiş devletlerin bu tutumları karşısında hızlı bir reaksiyon alamayan veya almak istemeyen Amerikalı teknoloji devi, bu tutumunun bedelini büyük para cezalarıyla ödüyor. Meta’yı bu konuda en çok zorlayan isimse İrlanda Veri Koruma Komisyonu.

Instagram

Hali hazırda Meta’ya yönelik tam 6 farklı soruşturma daha yapan ve bunların sayısının da artabileceğini belirtmekten çekinmeyen komisyon, daha önce WhatsApp’a 225 milyon Euro, Facebook’a ise 17 milyon euro ceza kesmişti.

Instagram sohbetlerde alışveriş yapılabilecek!

Meta Instagram yüzünden servet ödeyecek!

Ancak İrlanda Komisyonu’nun bugün açıkladığı ve Instagram’a kesildiği duyurulan 405 milyon euroluk ceza, tüm zamanların en yüksek tutarı olarak kayıtlara geçti. İrlanda Veri Koruma Komisyonu’nun bu katı tutumunun arkasında yatan nedense çocuklar.

Instagram bir sonraki özelliği ile tepki çekebilir!

Yapılan açıklamaya göre Instagram, 13-17 yaş aralığındaki çocukların mahrem kalması gereken e-posta ve telefon numarası gibi verilerini açık bir şekilde yayınlıyor. Bu uygulama, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliğine açıkça aykırı. Tabi bu durumda ceza da kaçınılmaz oluyor. Bununla birlikte Meta tarafından yapılan açıklamaya göre, ilgili düzenlemenin önceki sürümlerde bulunduğu ve daha sonrasında yapılan güncellemelerle platformun söz konusu yasaya uygun hale getirildiği açıklanarak, karara itiraz edileceği belirtildi.

NASA megaroketini yine fırlatamadı