Bosch Volkswagen yüzünden 100 milyon dolar ödeyecek!

Bosch

2015 yılında Volkswagen yüzünden patlak veren Dieselgate Skandalı’nın faturalarından sonuncusu Alman teknoloji devi Bosch’a geldi. İşte detaylar.

Alman savcılar uzunca bir süredir devam eden ve Şubat ayında hız kazanan Volkswagen-Bosch bağlantılı emisyon tahkikatlarını tamamlandı. Yapılan tüm tahkikatların sonucunda Bosch’un emisyon testlerini manipüle etmeyi sağlamak amacıyla geliştirdiği yasa dışı motor yönetim yazılımlarını içeren tam 17 milyon teknik cihazı Volkswagen’e tedarik ettiği ortaya çıktı. Bunun akabinde Alman yargısı geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın en büyük otomotiv parça tedarikçisi konumunda olan Bosch’u Volkswagen’e emisyon hile yazılımları tedarik etmekten suçlu buldu. Görülen mahkeme sonucunda ise asırlık Alman teknoloji devi Robert Bosch, dieselgate emisyon soruşturması kapsamında yüklü miktarda para cezasına çarptırıldı.

Bosch Volkswagen yüzünden tam 100 milyon dolar ödeyecek!

Stuttgart’taki Alman savcıları, Perşembe günü yaptığı açıklamada Bosch‘un  Volkswagen’in emisyon hile faaliyetlerine destek sağladığı için 2 milyon avro; bundan ekonomik fayda elde ettiği içinse 88 milyon avro olmak üzere toplamda 90 milyon avro (100 milyon dolar) para cezası ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

Alman teknoloji devi ise bizzat kendi yaptığı açıklamada Stuttgart Savcılığı tarafından kendisine karşı yürütülen soruşturmaların tamamlandığını açıklarken; yargı tarafından verilen karara itiraz etmeyeceklerini ve belirtilen para cezasını ödeyeceklerini de özellikle belirtti.

Bosch Volkswagen yüzünden para cezası ödeyecek!

Tabii Alman teknoloji devi verilen para cezasını hiç direnmeden kabul edip her ne kadar bu durumun üstünü kapatmaya çalışıyor olsa da; Alman savcılarına göre soruşturmanın yeni bir ayağı şirketin ofislerinde devam edecek. Bu soruşturmalarda şirket çalışanlarının yasa dışı dizel emisyon yazılımlarının 17 milyon Volkswagen motoruna yerleştirilmesindeki rolleri araştırılacak. Tüm bunlarla birlikte, Bosch’a verilen 100 milyon dolarlık para cezasının da önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 2 milyar dolara ulaşabileceği öngörülüyor.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin