Ana SayfaGenelMeta, 2024'te çıkaracağı AR gözlüğünü rafa kaldırdı

Meta, 2024’te çıkaracağı AR gözlüğünü rafa kaldırdı

Meta, Nazare kod adlı AR gözlüğünü 2024’te piyasaya sürmekten vazgeçti. Bunun yerine yazılım tarafında öncelik verme kararı aldı.

Bildiğiniz gibi Meta, ya da eski adıyla Facebook, gelecek planlarını MetaVerse üzerine kurmuş durumda. Ancak bu sanal dünyanın tam anlamıyla hayata geçirilebilmesi için VR ve AR gözlüklerinin daha gelişmiş hale gelmesi gerekiyor. Ancak ondan sonra insanlar gerçek anlamda gerçek gibi hissettiren ya da en azından öyle görünen bir sanal dünyaya girebilecekler. Bunun farkında olan şirket, birden fazla AR/VR gözlüğü hazırlıyor. Ancak görünüşe bakılırsa bu gözlüklerin çıkışı ilk başta düşünüldüğünden daha geç olacak.

The Informantion tarafından paylaşılan bilgilere göre Meta, 2024’te çıkarmayı planladığı ilk AR gözlüğünün çıkışını erteliyor. Nazare kod adını taşıyan bu gözlük, bunun yerine MetaVerse için uygulamalar geliştirecek yazılımcılara platformun sergileneceği bir test aracı olarak sunulacak. Çünkü şirket, Nazare yerine, uygulama geliştiricilerinin kullanacağı yazılım araçlarını şekillendirmeye öncelik verme kararı aldı.

MetaVerse

Nazare adlı bu AR gözlüğünü 2024’te kullanıcılara sunma fikrinden vazgeçen Meta, hazırlık aşamasındaki diğer AR/VR gözlüğü üzerinde ise çalışmaya devam ediyor. Artemis kod adlı bu gözlüğün piyasaya sürülmesi bekleniyor ama tam olarak ne zaman çıkacağı belirsizliğini koruyor.

Şirketin son günlerde üst üste projeleri rafa kaldırması, yaşadığı finansal sıkıntıların yatırımcıları rahatsız etmeye başladığının göstergesi. Mark Zuckerberg, daha önce yaptığı bir açıklamada MetaVerse’ün gelecekte en büyük gelir kaynakları olacağını ama önümüzdeki beş yılda buradan kayda değer bir gelir beklemediklerini söylemişti. Zuckerberg sonunda misliyle karşılık verecek bu yatırım için gerekirse beş yıl beklemeye hazır görünse de, şirketin diğer hissedarları ve yatırımcılarının bir kısmı bu görüşü paylaşmıyor. Bu yüzden şirketin hissedarlarını memnun edebilmek için kısa vadede de kârlı bir şirket olmaya devam etmesi gerekiyor. Üst üste gelen iptal haberleri de bu yüzden. Şirket çeşitli projelerini rafa kaldırarak masraflardan kısmaya çalışıyor.

Xbox oyunları Samsung TV’lere geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting