Qualcomm yeni AR gözlüğüyle iddialı geliyor

snapdragon ar

Qualcomm, Snapdragon AR gözlüğü için hazırladığı yeni konsepti tanıttı. AR gözlük bir önceki versiyona kıyasla çok daha şık bir görüntüye sahip.

Bildiğiniz gibi son dönemde VR (sanal gerçeklik) ve AR (arttırılmış gerçeklik) gözlüklerine yapılan yatırım ciddi şekilde artmış durumda. Çünkü MetaVerse’ün hayata geçirilebilmesi için bu cihazların hem daha da gelişmiş hale gelmesi, hem de herkese ulaşacak kadar uygun bir fiyatla seri üretime geçmesi gerekiyor. MetaVerse fikrinin insanlar arasında hızla kabul görmesi, bu sanal evren kurulduktan sonra VR ve AR gözlüklerinin koca bir pazara dönüşebileceğini gösteriyor. Bu yüzden Meta, Google, Sony ve Apple gibi şirketler bu pazarda öncü olabilmek için birbiriyle yarışıyor.

Bu yarışta Meta ve Apple gibi dev şirketlerin karşısına çıkmaya hazırlanan şirketlerden biri de daha çok Snapdragon yonga setleriyle tanıdığımız Qualcomm. Bir süredir AR ve VR gözlükleri üzerinde çalışan Amerika merkezli şirket, AR gözlüğünün yeni versiyonunu tanıttı.

qualcomm

Qualcomm tarafından paylaşılan tanıtım görselleri Snapdragon XR2 Platform’ın potansiyeli gözler önüne serecek cihaz olarak lanse edilen AR gözlüğünün tasarımında ciddi değişiklikler yapıldığını gösteriyor. Snapdragon Smart Viewer adını taşıyan AR gözlüğünün ilk versiyonu kabloluydu ve telefonla kablo üzerinden bağlantı kuruluyordu. AR gözlüğünün bu yeni versiyonunda ise kablo bulunmuyor. Gözlük bunun yerine 5 GHz kablosuz bağlantı ile akıllı telefon ile bağlantı kuruyor. Öte yandan Snapdragon AR gözlüğünün tasarımı da bildiğimiz güneş gözlüklerini andıracak, şık bir görüntüye bürünmüş.

Şirketin bu AR gözlüğünü seri üretime geçirip kullanıcılara sunma gibi bir planı bulunmuyor. Gözlüğü daha çok bu konsepti gözler önüne sermek için kullanıyor. Şirketin niyeti, geliştirdiği bu konsepti kullanarak bu alana girmek isteyen başka bir şirketi işbirliğine çekmek. Yani ileride Lenovo ya da Xiaomi gibi başka bir şirketin, Qualcomm tarafından geliştirilen bu konsepti ve sistemi kullanarak kendi markasıyla bir AR gözlüğü piyasaya sürmesi çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Apple VR gözlüğü şirket yönetimi tarafından denendi