Ana SayfaOtomobilMercedes çip krizinin pençesine düştü: Üretimi durdurmak zorunda kaldılar

Mercedes çip krizinin pençesine düştü: Üretimi durdurmak zorunda kaldılar

Mercedes çip krizinin tam ortasına düştü. Özellikle son dönemlerde şirketin bu konuda daha fazla problem yaşadığı görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Pandemi süreci ile birlikte ekonomi çok ciddi darbe aldı ve Mercedes çip krizinin tam ortasına düştü. Aslına bakacak olursak burada esas problem ekonomiden ziyade üretimin durması. Şu anda çip üreten fabrikalar durdu. Böylece neredeyse hiçbir elektronik cihaz için çip üretilemez duruma gelindi.

Akıllı telefonlardan otomobillere kadar neredeyse her alanda kullanılan çipler elektronik cihazlar için olmazsa olmaz. Bu nedenle mutlaka üretiminin düzenli bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Aksi halde birçok elektronik cihaz ile ilgili üretim sorunları yaşanabilir. Durumun farkında olan otomobil markaları şimdiden üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Mercedes çip krizinin devam edeceğini düşünüyor

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Toyota birçok ülkede üretime ara vermek zorunda kaldı. Bu durum adeta domino etkisi yarattı. Birçok otomobil markası çip krizi nedeniyle üretim yapamayacağını söyledi. Son kale Mercedes şirketiydi ve devrildi. Yapılan açıklamalara göre Mercedes-Benz çip krizi nedeniyle üretim yapamayacak.

Mercedes çip krizinin

Şirketin CEO’su Ola Kallenius tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa talep büyük oranda yüksek. Şu sıralar Mercedes araçlarına ciddi bir talep var. Ancak bu talebi karşılamak çip krizi nedeniyle kolay değil. Küresel çapta otomobillere karşı daha fazla ilginin olduğunu biliyoruz. Ancak kriz nedeniyle üretim az olunca bu pek birşey ifade etmiyor.

Yeni Mercedes Citan dalga konusu oldu!

2023 yılına kadar çip krizi ortadan kalkmayabilir. Her ne kadar Tesla sadece 1 yıl içerisinde bu krizin ortadan kalkacağını düşünse bile yine de birçok otomotiv şirketi aynı görüşte değil. Muhtemelen en az 2 yıl daha bu problem yaşanmaya devam edecek. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting