Ana SayfaGenel2022'de çip krizi tavan yapacak!

2022’de çip krizi tavan yapacak!

2021’de ciddi boyutlara ulaşan çip krizinin 2022’de tavan yapması bekleniyor. Bu krizle birlikte özellikle teknoloji ürünlerinin gelişmesi yavaşlayacak. Ayrıca fiyat tarafında da olumsuz tablolarla karşılaşacağız. İşte detaylar.

2022’de çip krizi tavan yapacak! 2022’ye sayılı saatler kala ortaya atılan bir iddia moralleri bozdu. Teknoloji gündemini az çok takip edenlerin de bildiği üzere çip sıkıntısı uzun bir süredir üretim bandındaki markaları zorluyor. Dünyadaki çip tedarikçilerinin hayli sınırlı sayıda olması, arz talep dengesinin bozulmasına neden oldu.

Şu sıralar özellikle otomobil sektöründe çip krizine bağlı olarak bazı üretim sıkıntıları bulunuyor. Bu üretim sıkıntısının önümüzdeki günlerde artmasını bekleyebiliriz.

Çip tedariki konusunda dünyanın bir numaralı ismi olan TSMC geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. TSMC tarafından yapılan açıklamada bekleme süresinin 21 haftaya kadar çıktığı belirtildi.

Hyundai, kendi çiplerini geliştireceğini duyurdu!

2022’de çip krizi tavan yapacak!

Peki bu süreç ne kadar devam edecek? Şu anda akıllı telefon üretiminde bir sıkıntı yok. En azından kullanıcılara yansımış bir sıkıntıdan bahsedemeyiz. Fakat önümüzdeki süreçte, eğer çip krizine bir çözüm bulunmazsa, akıllı telefonlardan, bilgisayarlara kadar pek çok alanda sıkıntıların yaşanması muhtemel görünüyor.

Elbette dip not olarak şunu da belirtmemiz lazım. Şu anda Intel ABD’de büyük yatırımlarla çip üretim fabrikası kuruyor. Bu fabrikanın 2024 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Dolayısıyla 2024 yılına kadar bu krizin öyle ya da böyle çözülmesi pek de mümkün değil. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

Krediler döviz alımında kullanıldı: BDDK cezayı kesti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting