Kripto piyasası bir günde 200 milyar dolar kaybetti

FTX borsasının kurucusu kripto

Terra Luna’nın çöküşünün ardından yatırımcıların kripto para alanından çekilmesiyle birlikte kripto piyasası bir günde 200 milyar dolar kaybetti.

Bildiğiniz gibi son dönemde kripto dünyasında işler hiç de yoluna gitmiyor. Bitcoin ve Etherium gibi en güvenilir görülen kripto paralar bile hızla kaybederken, alternatif kripto para birimlerinde daha da sert düşüşler yaşanabiliyor. Son olarak Terra Luna’nın çakılmasıyla birlikte sadece bu kripto para değil tüm kripto piyasası değer kaybetti.

Peki bu kayıp ne boyutta oldu? Bu sorunun cevabı gerçekten endişe verici bir tabloyu ortaya çıkarıyor. CoinMarkeCap tarafından paylaşılan verilere göre kripto piyasası son 24 saatte 200 milyar dolar kaybetti.

kripto

200 milyar dolarlık bu kaybın tek sorumlusu Luna değil elbette. Kripto paralara güvenin bir anda azalması ve ardından yatırımcıların buradan yüklü miktarlarda paralar çekmesi, piyasayı bir anda krizin içine sürükledi. Bir aylık düşüş trendinin ardından gelen bu çakılma, piyasaya ağır bir darbe indirdi.

Bitcoin’in 2021’in temmuz ayından beri ilk kez 30 bin bandının altına düşmesine sebep olan bu düşüş trendinin ne zaman sona ereceğinin, ya da sona erip ermeyeceğinin bilinmemesi, kripto dünyasında daha da büyük bir belirsizlik yaratıyor. Bu belirsizliğin de düşüşü daha da hızlandırabileceğinden korkuluyor. Kısacası kripto paralar tehlikeli bir kısır döngünün kurbanı olabilir.

Bu kötü gidişatın genel olarak kripto paraların geleceğini nasıl etkileyeceğini bekleyip göreceğiz.

Bill Gates küresel ekonomi konusunda endişeli


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir