Ana SayfaGenelKoronavirüs aşı patentleri kaldırılacak mı: Büyük tartışma başladı

Koronavirüs aşı patentleri kaldırılacak mı: Büyük tartışma başladı

Koronavirüs aşı patentleri ile ilgili her geçen gün daha fazla tartışma yaşanıyor. Özellikle pandemi sürecinde aşıların mülkiyet hakkı olup olmadığı sorgulanıyor. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Tüm dünyada etkisini hızla devam ettiren Covid-19 henüz yenilmedi ve koronavirüs aşı patentleri kaldırılacak mı tartışmalarını alevlendirdi. Özellikle ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya başkanı Vladimir Putin bu alandaki tartışmalara yeni bir özellik kattı. Mesela insanlığın yararına olacağı düşünülen aşılar için patent uygulanmalı mı sorusu ortaya atıldı.

Birçok kişi patentler ile ilgili konuşurken bunun mülkiyet hakkı olmadığını düşünüyor. Hatta devlet başkanları bile insanlığın yararına olacaksa mülkiyet hakkı fikrinin kaldırılabileceğini ifade ediyor. Böyle bir talebin ABD gibi bir ülkeden gelmesi dengeleri biraz değiştirdi.

ABD ve Rusya bile patentlerin kaldırılmasını istiyor

Günlük vaka sayıları tüm dünyada her geçen gün artış gösteriyor. Elbette tüm bölgelerde sabit değil. Mesela Hindistan aşırı derecede ciddi bir yükseliş yakalarken Avrupa biraz daha stabil ilerliyor. Pandemiyi bitirmek için hizmet etmesi beklenen koronavirüs aşıları ise henüz yeteri kadar hızlı dağıtılamıyor.

Koronavirüs aşı patentleri

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom ise bu konuda ABD ve Rusya’ya destek veriyor. Ona göre Biden yönetiminin patentlerin kaldırılmasına destek vermesi son derece olumlu. Ancak Avrupa Birliği ne yazık ki aynı fikirde değil. Onlara göre patentlerin bir mülkiyet hakkı var.

Koronavirüsün kaynağı nerede? Dünya Sağlık Örgütü ekip gönderdi

Genel olarak bakıldığında Covid-19 aşıları olmadan bu hastalığın yenilmesi neredeyse imkansız. Aşı olan ülkelerde daha hızlı gelişme elde ediliyor. Diğerlerinde ise yavaş bir normale dönme süreci hakim. Tüm bu tartışmaların ortasında aşı krizinin yaşanması bütün dünyayı etkiliyor. Peki sizce de aşı patentleri kaldırılmalı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting