Koronavirüs antikor testi hayatınızı kurtarabilir: İşte detaylar!

Koronavirüs aşılarının yan etkisi

Koronavirüs antikor testi ile ilgili her geçen gün daha farklı bilgiler edinmek mümkün hale geliyor. İşte yeni çıkan bazı gerçekler.

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Toppaya’nın yaptığı bazı açıklamalar Koronavirüs antikor testi ile ilgili çok önemli detayları gösterdi. Bazı kişilerin koronavirüs taşımasına rağmen hiçbir belirti göstermemesi, böyle bir araştırmanın gerçekleştirilmesini sağladı. Buna göre; hasta olan kişilerin önemli bir bölümü hiçbir belirti göstermiyor. Peki belirtisi olmayan kişilerin virüse yakalandığı nasıl öğrenilecek?

Antikor testleri büyük ölçüde doğru

Herhangi bir kronik hastalık taşımayan kişiler genellikle koronavirüs ile ilgili pek bir belirti göstermez. Bu durum sanki hastalığa hiç yakalanmamışlar gibi hissettirebilir. COVID-19’a karşı savaşmak için vücudumuzda bir savunma mekanizması olarak üretilen antikorlar, aslında sanılandan çok daha büyük bir etkiye sahip.

Koronavirüs antikor testi

Bilim insanları yaptıkları antikor testlerinde; immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM’ler gibi bazı detaylarını kontrol ediyor. Yapılan çalışmalar sonucunda; bunların belirli bir miktarının ortaya çıkması durumunda koronavirüs tanısı konulabileceği söylendi. Bu nedenle herkes potansiyel bir COVID-19 taşıyıcısı diyebiliriz.

Uzmanların sürekli olarak önlem alalım demesi tamamen bundan kaynaklı. Yani siz herhangi bir belirti göstermezseniz bile yine de bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Bilim insanları bunun anlaşılması için, şüphe duyan kişilerin bir an önce antikor testi yapması gerekiyor. Antikor testleri sonucunda bazı maddeler yüksekse hastalığa yakalanmış olduğunuz ortaya çıkıyor. Sizce koronavirüsün yayılmasında bu hastalığa sahip olduğunu bilmeyenlerin etkisi yüksek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir