Kitap yasakları için ilginç protesto

e kitap

ABD’deki okul kütüphanelerinde ve sınıflarında kitap yasakları daha yaygın hale geliyor ve öğrencilerin dünya görüşlerini genişletebilecek belirli metinleri ele geçirmelerini zorlaştırıyor.

Kitap yasakları için ilginç protesto. Margaret Atwood ve Penguin Random House, bu tür hareketlere karşı farkındalığı artırmak ve belki de gerçek kitap yakma tehdidini protesto etmek için klasik distopik romanı The Handmaid’s Tale‘in bir defaya mahsus, “yanmaz” bir baskısını açık artırmaya çıkarıyor.

Yayıncı, bunun “sansüre karşı güçlü bir sembol ve hayati hikayeleri korumanın gerekliliğinin bir hatırlatıcısı” olduğunu söylüyor. Kitabın bu kopyası, beyaz ısı kalkanı folyo sayfaları ve fenolik bir sert kapak dahil olmak üzere yanmaz malzemelerle basılmış ve ciltlenmiş. Atwood’u bir alev makinesi ile  kitabı yakmaya çalışırken gösteren bir prototip kopya tanıtımı da paylaşıldı.

Kitap yasakları

Yazar yaptığı açıklamada, “The Handmaid’s Tale birçok kez yasaklandı – bazen Salazar ve Frankocuların günlerinde Portekiz ve İspanya gibi tüm ülkeler tarafından, bazen okul kurulları tarafından, bazen de kütüphaneler tarafından” dedi. “Umarım Fahrenheit 451’deki gibi toptan kitap yakma aşamasına gelmeyiz. Ama bunu yaparsak, umalım ki bazı kitaplar yanmaz olur – Sovyetler Birliği’nde yasaklanmış kitapların yaptığı gibi yeraltına inerler.”

Kitap yasakları

Kitap yasakları için ilginç protesto

Kopyanın açık artırmada şu ana kadar aldığı en yüksek teklif 48.000 dolar. Açık artırma 7 Haziran’da sona erecek ve tüm gelir, ABD genelinde kitap yasaklarıyla mücadele çabalarını desteklemek için PEN America’ya gidecek.

Kitap yasakları

Penguin Random House, sansürcülerin hedeflerinin “genellikle siyahi yazarlar ve LGBTQ+ yazarlar tarafından yazılan ırkçılık, toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim hakkındaki edebi eserler ile sosyal eşitsizlik, tarih ve cinsellik hakkında sınıf dersleri” olma eğiliminde olduğunu belirtiyor. Bu tür hareketlerin öğrencilerin İlk Değişiklik haklarını ihlal ettiğini ve eğitimi ve fikir akışını engellediğini savundu.

Yayıncının CEO’su Markus Dohle, “Demokrasinin temelleri olan fikirler ve gerçeklerle, tarihimizin acil bir anındayız,” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Çok az yazar, ifade özgürlüğü mücadelesinde Margaret Atwood kadar etkili olmuştur. ”

Google katlanabilir telefonunu tekrar erteledi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir