Ana SayfaGundemKadın araştırmaları sonuçlandı: TÜİK bütün verileri açıkladı

Kadın araştırmaları sonuçlandı: TÜİK bütün verileri açıkladı

Kadın araştırmaları sonunda açıklandı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bazı istatistikler hazırlandı. Hadi gelin tüm detaylara birlikte göz atalım.

Türkiye’de düzenli olarak kadın araştırmaları yapılıyor. Bu araştırmalar sonucunda kadınlarla ilgili son derece önemli veriler ortaya çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan son araştırmalara göre kadınların yaşam standartları ile ilgili bazı gelişmeler var. Ancak eğitim konusunda henüz yeteri kadar yol alınamadı.

Yapılan açıklamada Türkiye nüfusunun yüzde 49,9 gibi bir bölümünün kadın olduğu ifade edildi. Kadınlarda beklenen yaşam süresi 81,3 yıl olarak kayıtlara geçti. Erkekler ise 75,9 düzeyinde kaldı. Eğitimde ise kadınların yüzde 85,7 gibi bir bölümünün eğitimin en az bir kademesinde yer aldığı ifade edildi.

Kadınların mesleklerine devam etme oranı son derece düşük

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırmalara göre kadınların mesleklerine devam süresi erkeklere oranla son derece geride. Türkiye’de 15 yaş ve üzeri vatandaşların yaklaşık olarak yüzde 45,7 gibi bir bölümü istihdam edildi. Kadınların istihdam oranı yüzde 28,7 seviyesinde kaldı. Erkekler ise yüzde 63,1 düzeyinde.

Kadın araştırmaları

Kadınların meslek yaşamlarını devam süresi 2019 yılı itibariyle 19,1 yıl oldu. Erkekler ise 39 yıl olarak kayıtlara geçti. Kadınlarda evlilik yaş ortalaması 25,1 oldu. Ayrıca önemli kadın hastalıklarından birisi de obezite olarak kayıtlara geçti. Elbette erkeklerde de böyle bir sorun görülse bile yine de kadınlarda daha fazla ortaya çıkıyor.

TÜİK Yaşam Memnuniyeti Anketi için sonuçları açıkladı

Son olarak kadınların Türkiye’de kendisini çok fazla güvende hissetmediğini söyleyebiliriz. Gece saatlerinde yolda yalnız yürüyen kadınların sadece 3’te 1’i kendisini güvende hissediyor. Tüm bu verilerin daha da iyi bir konuma gelmesini umuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting