James Webb teleskobunun çektiği ilk renkli fotoğraflar haftaya yayınlanacak

NASA, James Webb Uzay Teleskobu görevinde yeni gelişme

James Webb teleskobu tarafından Dünya’ya gönderilen ilk renkli fotoğraflar, 12 Haziran’da Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayınlanacak.

Bildiğiniz gibi bugüne kadar geliştirilen en gelişmiş uzay teleskobu olan James Webb Teleskobu, geçtiğimiz yılın aralık ayında uzaya gönderildi. Gönderildiği pozisyonda yerini aldıktan sonraki birkaç ay içinde kurulumunu tamamlayan ve aynalarının senkronizasyonunu gerçekleştiren teleskop, kısa süre önce ilk görüntüleri göndermeye başladı.

James Webb teleskobu projesinin gerçeğe dönüştürülmesi yıllarca uğraşılmış ve milyarlarca dolar harcanmış olsa da, teleskop tarafından gönderilen ilk görüntüler bu yatırımın karşılığını vereceğini gösterdi. Görünen o ki teleskop önümüzdeki günlerde hünerlerini çok daha net bir şekilde sergileme fırsatı yakalayacak. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bir açıklama yayınlayarak, teleskop tarafından şu ana kadar çekilen renkli görüntülerin 12 Haziran’da yayınlanacağını duyurdu.

NASA, James Webb Uzay Teleskobu görevinde yeni gelişme

Hatırlayacağınız gibi James Webb teleskobu tarafından çekilen ilk görüntüler geldiğinde, bu görüntü ile eski teleskopların gönderdiği görüntüler arasındaki fark dikkat çekmişti. Yeni teleskobun gönderdiği görüntüler, uzayı çok daha net bir şekilde görmemizi sağlıyordu. Ancak NASA ve ESA bunun sadece başlangıç olduğuna vurgu yapıyor. Çünkü teleskoptan gelen görüntüler incelenerek lenslerde ve aynalarda gerekli düzeltmeler yapıldıkça teleskop daha da iyi kalitede görüntüler sunacak. Yani en azından bir süre için her gelen yeni görüntü bir öncekinden daha iyi ve daha net olacak.

Webb programının başındaki isim olan Eric Smith, Webb’in ilk tam renkli görüntülerinin yayınlanacak olması hepimizin durup insanlığın daha önce hiç görmediği bir manzaraya hayretle bakması için eşsiz bir an olacak.” dedi. Ve ekledi: “Bu görüntüler, on yılların adanmışlığın, yeteneğinin ve hayallerinin sonucu olacak ama aynı zamanda da sadece başlangıç olacak.”

Safari bir milyar kullanıcıya ulaştı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir