Apple maliyeti düşürmenin yollarını arıyor

123 39

Yeni nesil iPad Pro’larla ilgili olarak daha önce ortaya atılan iddiaları sizlerle paylaştık. Söylentilere göre 2024’te çıkması beklenen yeni Pro modellerinde OLED ekran olacak. Fakat OLED ekranın üretim maliyeti de yüksek olacağı için yeni iPad Pro’ların fiyatılarında artış bekleniyor. Şimdi konuyla ilgili sanayi kaynaklarına dayandırılan yeni bir rapor yayınlandı. Bu raporda Apple’ın maliyeti düşürmek için çeşitli yollar düşündüğünden bahsediliyor.

Yeni iPad Pro‘lar bu seneyi pas geçerek 2024’te karşımıza çıkacak. Apple’ın bir dizi yenilik planı var. Bunlardan en önemlisi OLED ekran. Geçtiğimiz günlerde Güney Koreli yayın The Elec, yeni Pro modellerinin tahmini fiyatlarını paylaştı. Buna göre 11 inç’lik yeni iPad Pro 1500 dolar, 13 inç’lik model ise 1800 dolar olabilir. Yeni bir rapora göre Apple fiyatlandırma stratejisinde maliyeti azaltmak birkaç çözüm yoluna başvurmayı düşünüyor. Teknoloji devinin bu yüzden Samsung ve LG ile görüşmeler yaptığı raporda belirtilmiş. Bu arada çok ilginç bir detay var, kaynak Apple’ın iki katmanlı OLED’den belki vazgeçebileceğini ileri sürüyor.

ipad pro

OLED panellerde üretim sürecine göre iki veya tek katmanlı yapı kullanılıyor. Eğer bu yapı iki katmanlı olursa, yüksek parlaklık sağlıyor ve OLED ekranın ömrü neredeyse 4 katına çıkıyor. iPhone’larda tek yapı var, fakat Apple yeni iPad’leri için tek değil, iki katmanlı yapıdan yana. Bu durum için tabletlerin daha uzun kullanım ömrü sunması gerekçe gösteriliyor. Üretim sürecinde iki katmanlı yapı dışında hibrit panel yapısı, arka panel ve daha birkaç faktör daha var. Bunlar da bir araya gelince maliyet artıyor.

Söylenenlere göre 10 inç’lik cihazlar için OLED panellerin tedarik fiyatı 100 ile 150 dolar arasında. Ancak Apple’ın ihtiyaç duyduğu OLED paneller için tedarik fiyatı 11 inç için 270, 13 inç için 350 dolara yakın.

Mark Zuckerberg, MetaVerse konusunda frene bastı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir