Ana SayfaGenelIntel enflasyon önlemleri ile ses getirecek

Intel enflasyon önlemleri ile ses getirecek

Dünyanın en büyük işlemci ve grafik birimi üreticileri, enflasyona karşı çareyi işe alımların yavaşlatılmasında buldu.

Intel enflasyon önlemleri ile ses getirecek. Enflasyon ülkemizin kronikleşmiş bir sorunu. Ancak şu sıralar dünyanın en büyük ekonomileri bile bizimle aynı kaderi paylaşıyor. Tabi ülkemizdeki resmi enflasyon oranlarının %80’lerin üzerine çıkmış olmasına rağmen bu ülkelerdeki enflasyonun %7-8 bandında olması aramızda hala büyük bir farkın olduğunu gösterirken, en önemli nokta ise Avrupa ve Amerika enflasyonla yaşamaya alışkın olmamaları.

Intel, Almanya'da 19 milyar dolarlık bir çip fabrikası kurmayı planlıyor

İşte bu nedenle başta teknoloji devleri olmak üzere, merkezleri bu ülkelerde olan neredeyse bütün büyük şirketler bir şekilde artan maliyetlerini tolere etmeye ve bu süreçten en az zararla çıkmaya çalışıyor. Peki bunun için en çok başvurulan yol hangisi dersiniz? Tabi ki işten çıkartmaların artması ya da işe alımların azaltılması.

Intel, devasa bir çip üretim tesisi kuruyor

Intel enflasyon önlemleri ile ses getirecek

Son birkaç gündür aralarında Intel, AMD ve Nvidia gibi devlerin de bulunduğu pek çok şirketin işe alım ilanlarını ciddi oranda geri çektiği görüldü. Rakiplerine göre daha üst konumda olan Intel, son birkaç ay içerisinde ilanda olan 6000’in üzerindeki açık pozisyonunun sayısını 2500’ün altına çekerek daha önce görülmemiş bir geri adım attı.

intel

Ancak oran bazında baktığımız zamanda en yüksek gerilemenin Nvidia’da yaşandığını görüyoruz. Son birkaç aya kadar 1.100 kişilik açık pozisyon listesini geçtiğimiz gün revize ederek 330 civarına çeken şirket, neredeyse açık pozisyonlarının %70’ini kapattı.

AMD ise bu konuda rakiplerine göre daha az tedirgin hareket ediyor. Her ne kadar bu şirketin de pozisyonlarının bazılarını kapattığı görülse de, AMD’nin vazgeçtiği iş alım oranı %10’un altında kalıyor.

Galaxy A23 5G özellikleri ile şaşırttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting