Ana sayfa Dosya Konusu Dünyanın en pahalı bilgisayarları

Dünyanın en pahalı bilgisayarları

Günümüzde bilgisayar fiyatları ortalama olarak 700 dolar ile 1400 dolar arasında değişiyor. Fakat bir zamanları insanlar bilgisayarlar için on binlerce dolar ödemek zorundaydılar. İşte dünyanın en pahalı bilgisayarları.

Artık teknoloji, internet ve bilgisayar çağında yaşadığımızı kabul etmemiz gerekiyor. Günümüzde neredeyse tüm veriler bilgisayarlar sayesinde işleniyor ve sanal ortamda saklanıyor. Dolayısıyla, internet erişimi olmadığında neredeyse hiç bir dairede, hiç bir işlem yapılamıyor.

Açık konuşmak gerekirse, günümüz toplumları internete ve bilgisayarlara bağımlı hale gelmiş durumda. Artık her evde en az bir, iki bilgisayara rastlamak mümkün. Bir evde bilgisayar olmasa bile en az bilgisayar kadar işlevsel pek çok akıllı telefona rastlayabiliriz.

Dünyanın en çok ziyaret edilen internet siteleri için tıklayın

Fakat dünyamız her zaman bu kadar teknoloji değildi. Bir zamanlar cep telefonlarının olmadığı, hatta bilgisayarların bile olmadığı bir düzen vardı. Bu yazımızda o kadar eskiye gitmeyeceğiz ama dünyanın ilk bilgisayarlarına göz atacağız. Bu PC’lerin pek çoğu aynı zamanda dünyanın en pahalı bilgisayarları unvanını da taşıyorlar.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizleri dünyanın en pahalı bilgisayarları ile başbaşa bırakalım.

NOT: Bu PC’lerin güncel enflasyon ile fiyatlarını bulmak için en az 2 ile çarpmanız gerektiğini unutmayın. Sonuçta 30 – 40 yıl öncesinin 1 doları ile şimdinin 1 doları aynı değil.

1975 IBM Taşınabilir Bilgisayar

1970’li yıllarda insanlar bilgisayarlar ile yeni yeni tanışmaya başlamıştı. Bir ofiste bırakın taşınabilir bilgisayarı, normal masaüstü bir PC görmek bile çok zordu.

İşte böyle bir ortamda IBM dünyanın ilk taşınabilir bilgisayarlarından birisini geliştirdi. IBM Portable Computer ismi ile satışa sunulan cihaz, dünyanın ilk mini bilgisayarları arasında yer alıyor. Siz mini dediğimize yine de çok fazla aldırış etmeyin.

Manyetik bant sürücüsüne sahip olan IBM Portable Computer, 5 inçlik CRT ekrana sahipti. 204KB depolama alanına sahip kartuş bant sürücüsüyle dikkat çeken PC’nin fiyatı ise 19.975 dolar olarak belirlenmişti.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Bitdefender Total Security – Ebeveny Kontrolü ile ailenizi güvende tutun!

Bitdefender Total Security, Ebeveny Kontrolü özelliği sayesinde hem sizin hem de ailenizin güvende kalmasını sağlar. Dijital dünyadaki yolculuklarda güvenle eşlik eder. Anne ve baba olarak,...

Son Haberler