Ana SayfaGenelIMF para birimleri konusunda uyardı: TL değer kaybedebilir

IMF para birimleri konusunda uyardı: TL değer kaybedebilir

IMF para birimleri konusunda son derece önemli bir uyarıda bulundu. Özellikle TL bu konuda risk altında. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

IMF para birimleri ile ilgili uyarı yapmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası kaynaklı olarak yaşanan bazı gelişmeler büyük problemlere neden olabilir. Faiz artışı ile birlikte gelişmekte olan ülke ekonomileri kendisini hazırlamalı. Aksi halde sert para birimi değer kayıpları ile karşılaşmak mümkün.

Uzun bir süredir FED tarafından bazı açıklamalar yapılıyordu. Faiz arttırımına gideceğini açıklayan ABD Merkez Bankası piyasalarda büyük bir endişe yaratmıştı. Şimdi ise IMF tarafından uyarı geldi. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimi kaybı yaşama ihtimali olduğu söylendi.

IMF para birimleri için endişeli

Yapılan açıklamalara baktığımızda aynı zamanda geniş çaplı ücret enflasyonu ya da devam eden tedarik zinciri sorunları ile ilgili uyarı yapıldı. Bildiğiniz üzere küresel çapta tedarik zincirleri büyük zarar gördü. Sevkiyatlar durma noktasına geldiği için ürün ve hizmetlerde yüklü enflasyon yaşanıyor.

IMF para birimleri

ABD gibi ülkelerde enflasyon oranları çift haneleri görmek üzere. Bu durum kaygı düzeyini artırıyor. Ayrıca Türkiye gibi ülkelerin para birimleri daha kırılgan hale geliyor. Gelişen ekonomilerin bu aralar yaşanacak ekonomik türbülansa hazırlıklı olması gerektiği ifade ediliyor.

Google ve Facebook’a Rusya’dan 100 milyon dolarlık ceza

IMF para birimleri hakkında değerlendirme yapmaya devam ederken enflasyonist baskılar nedeniyle ülkelerin faiz oranlarını artırması başka olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu faiz artırımları ile birlikte para birimlerinin değerleri korunsa bile yine de sert düşüşler yaşanma ihtimali var. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU