Instagram alışveriş sekmesini kaldırdı

Instagram bu özelliğin fişini çekiyor

Instagram alışveriş sekmesinden rahatsızlık duyuyorsanız yalnız değilsiniz. Şirket şimdi bu uygulamanın fişini çekti. İşte detaylar.

Instagram, Şubat ayında Mağaza sekmesini devreye soktu. Bu özellik, bir videoda alışverişin akışında, reels’larda, Hikayelerde ve reklamlarda yer almaya devam edecek. Ancak alışveriş için özel bir sekme artık olmayacak.

Bu bölüm genellikle alışılagelmiş yayın ortası tekliflerinin ötesinde alışverişi teşvik etmek için hedefe yönelik öneriler sunuyor. Instagram yeni tasarımı eylül ayında test etmeye başlamıştı.  Bir Instagaram yöneticisi oluşturduğu sunum videosunda, hizmeti “basitleştirme” ve insanları “sevdikleri şeylere” kolayca bağlanma teklifi olarak nitelendirmişti.

Instagram alışveriş sekmesini kaldırdı

 

Ancak değişiklik, daha büyük bir strateji değişikliğinin parçası da olabilir. The Verge’in belirttiği gibi The Information, Eylül ayında şirket birçok alışveriş özelliğini kapatacağını belirten bir dahili not gördüğünü iddia etmişti. Hatta bunun yerine , reklam gelirine “daha doğrudan bağlı” olan ticaret çabalarına odaklanacağı söylenmişti.

Basitçe söylemek gerekirse, alışveriş baskısı yardımcı olmuş gibi görünmüyor. Yani şirket strateji değişikliğine gidebilir. Bir de rekabet meselesi var. Sayısız Instagram özelliğinin ilham kaynağı olan TikTok’ta hâlâ göze çarpan bir “yeni gönderi” düğmesi bulunuyor. Bu kapsamda platform daha farklı yönlerde rekabeti sürdürebilir desek yanlış olmaz.

Anker Soundcore Life P3 TWS : Yüksek ses kalitesi ile fark yaratan kulaklık


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir